استراتژی جدید آمریکا در افغانستان؛ ترامپ با پاکستان چه خواهد کرد؟

جوزف ووتل حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال جوزف ووتل، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا با مقام‌های پاکستانی گفت‌وگو کرده است

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در سفری به پاکستان به مقام‌های این کشور گفته است که خاک پاکستان نباید برای اهداف و برنامه‌های تروریستی علیه همسایگانش استفاده شود.

ژنرال جوزف ووتل در این سفر با شاهدخاقان عباسی، نخست‌وزیر و ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان گفت‌وگو کرده‌است.

ژنرال قمر جاوید باجوا، مهمان خود را به وزیرستان شمالی برد و مناطقی را به او نشان داد که در آن‌جا ارتش با شبه‌نظامیان تندرو جنگدیدند و آن‌ها را عقب راندند.

به گفته‌ سفارت آمریکا در اسلام‌آباد، آقای ووتل به مقام‌های این کشور گفته است که همکاری نظامی و همچنین همکاری بیشتر با پاکستان بسیار اهمیت دارد و آمریکا تمایل دارد به روابط خود با پاکستان ادامه دهد.

اشاره ژنرال ووتل به "لزوم عدم استفاده تروریستی از خاک پاکستان" به این باور مقام‌های آمریکایی برمی‌گردد که می‌گویند عناصری از نظامیان و نهادهای اطلاعاتی پاکستان از طالبان در افغانستان حمایت می‌کنند؛ موضوعی که اسلام‌آباد آن‌را رد می‌کند.

ژنرال قمر جاوید باجوا در دیدار ژنرال جوزف ووتل گفته است که بیشتر از کمک‌های اقتصادی و مادی، در طلب آن هستیم که ده‌ها سال کمک ما به صلح و ثبات منطقه مورد تائید قرار گیرد و چالش‌ها و فداکاری‌های ملت و نیروهای امنیتی پاکستان درک شود.

روز جمعه زمانی‌که رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در حال گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی بود، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با مقام‌های بلندرتبه کابینه‌اش در کمپ دیوید در حال بررسی استراتیژی جدید آمریکا در مورد جنگ افغانستان بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نیروی نظامی ناتو در افغانستان مستقر است که اغلب آنها آمریکایی هستند

مسئله جنگ افغانستان بخشی از استراتژی آمریکاست که قرار است از جمله به مسائل جنوب آسیا نیز بپردازد.

هنوز از چند و چون این استراتیژی چیزی منتشر نشده است؛ جز این‌که رئیس‌جمهوری آمریکا پس از نشست کمپ دیوید و بر اساس عادت توییتری‌اش در صفحه‌اش نوشت که تصمیم‌هایی از جمله در مورد افغانستان گرفته شد.

وزیر دفاع آمریکا، جیمز ماتیس این تصمیم ترامپ را " به اندازه کافی دقیق" توصیف کرده است.

کاخ سفید هم علاوه کرده است که هیچ تصمیمی مبنی بر افزایش نیرو در افغانستان از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا گرفته نشده است.

گرچه بر اساس گزارش‌ها برخی از مقام‌های بلندپایه شورای امنیت ملی آمریکا از افزایش سه‌هزار تا پنج‌هزار نیروی آمریکا در افغانستان برای همراهی نیروهای امنیتی افغان حمایت کرده‌اند.

برآوردهای ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که در حال حاضر نیروهای امنیتی افغان کمتر از ۶۰ درصد خاک افغانستان را در تصرف دارند.

کابل بارها تاکید کرده است که شماری از نهادهای نظامی در پاکستان از طالبان افغان حمایت می‌کنند و دستاوردهای این گروه ناشی از همین حمایت است.

مشخص نیست که در استراتژی جدید آمریکا برای جنگ در افغانستان چند بار نام پاکستان ذکر شده و تا چه اندازه به نقش این کشور در "بی‌ثبات‌ساختن" افغانستان آنطور که گفته می‌شود، و یا نقش مثبت آن در آوردن صلح اشاره شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده است که یکی از پیشنهادها این است که ایالات متحده، پاکستان را به‌عنوان کشور حامی تروریسم معرفی کند، مگر این‌که این کشور سران طالبان افغان و شبکه حقانی را به عنوان گروه‌های تندرو مرگبار تحت تعقیب قرار دهد.

در صورتی‌که آمریکا پاکستان را به عنوان کشور حامی تروریسم معرفی کند، پیامدهای سنگینی برای اسلام‌آباد در پی خواهد داشت.

چنین اقدامی سبب می‌شود که ایالات متحده تحریم‌های شدیدی بر پاکستان وضع کند، از جمله ممنوعیت فروش اسلحه؛ همچنین با این اقدام واشنگتن، کمک‌های اقتصادی آمریکا به پاکستان پایان می‌یابد. گرچه بخشی از این کمک‌ها که با هدف مبارزه با شبکه حقانی در اختیار پاکستان قرار داده می‌شد، قطع شده است.

به نظر می‌رسد مقام‌های افغان توقع دارند که در استراتژی جدید آمریکا در مورد طولانی‌ترین جنگی که در آن حضور دارد، متفاوت از گذشته به پاکستان نگاه شود.

در افغانستان باور عموم بر این است که پناه‌گاه‌های امن مخالفین مسلح در پاکستان است و میدان جنگ آن‌ها افغانستان است.

رئیس جمهوری، اشرف‌غنی به این نظر است که جنگ در افغانستان از سوی پاکستان "تحمیل" شده است. به همین خاطر کابل امیدوار است که اگر قرار است استراتژی جدید آمریکا موثر باشد، واشنگتن باید بر "بزرگ‌ترین متحدش در خارج از ناتو" فشار وارد کند تا دست از حمایت مخالفین مسلح افغانستان بردارد.