نیروی ویژه ارتش افغانستان به سپاه ارتقا یافت

فرقه حق نشر عکس ARG
Image caption نیروهای ویژه ارتش افغانستان از لشکر به سپاه ارتقا پیدا کرد

دولت افغانستان تشکیلات نیروهای ویژه ارتش را گسترش و به سطح سپاه بزرگترین واحد تشکیلاتی ارتش افغانستان ارتقا داده است.

این نیروها در عملیات تهاجمی علیه گروه‌های شورشی نقش عمده‌ای دارند؛ به دلیل اینکه از توانایی و تحرکات بالا برای حمله به شورشیان در مناطق مختلف برخوردارند، تجهیزات پیشرفته برای اجرای عملیات‌های شبانه نیز دارند.

پیش از این نیروها یک فرقه/لشکر را تشکیل می‌دادند، اما دیروز یکشنبه، ۲۹ اسد/مرداد، با گشایش قول اردو/ سپاه نیروهای ویژه به بزرگترین واحد تشکیلاتی ارتش تبدیل خواهند شد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری در مراسم گشایش این سپاه، ضمن تاکید بر اهمیت نقش نیروهای کماندوی ارتش در جنگ، خطاب به شورشیان گفت: "پیام ما این است که یا تسلیم شوید، یا قطعات کماندو شما را مجبور به تسلیم شدن می‌کنند."

او افزود که هدف دولت این است تا با گسترش تشکیلات نیروهای کماندو، در چهار سال آینده، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بتوانند مسئولیت تامین امنیت کشور را به صورت کامل بر عهده گیرند.

کوماندوهای افغان اجرای ۷۰ درصد عملیات نظامی ارتش افغانستان علیه گروه‌های شورشی را به عهده دارند. روش کار آنها طوری است که در منطقه‌ای که در کنترل شورشیان است، فرود می‌آیند، هدف خود را می‌زنند و سپس منطقه را ترک می‌کنند.

این نیروها از تجهیزات پیشرفته برخوردارند که با آنها می‌توانند عملیات‌های شبانه را برای غافلگیر کردن شورشیان اجرا کنند، تجهیزاتی که سایر نیروهای امنیتی و دفاعی ندارند.

تا چند سال پیش، نیروهای بین‌‌المللی مشغول انجام ماموریت رزمی در افغانستان بودند، عملیات‌های شبانه را اجرا می‌کردند و فرماندهان این نیروها چنین عملیاتها را بسیار موثر می‌دانستند.

حق نشر عکس Arg
Image caption کوماندوهای افغان اجرای ۷۰ درصد عملیات نظامی ارتش افغانستان علیه گروه‌های شورشی را به عهده دارند.

حالا مقام‌های نظامی افغانستان می‌گویند با افزایش شمار نیروهای ویژه ارتش وضعیت جنگ تغییر خواهد کرد.

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان در مراسم گشایش سپاه نیروهای ویژه ارتش گفت که انتظار می‌رود تا نیروهای کماندوی ارتش مسئولیت‌های بیشتری در میدان‌های نبرد به عهده گیرند.

قبلا وزارت دفاع افغانستان شمار این نیروها را ۱۷ هزار نفر اعلام کرده بود که با تشکیل این سپاه به گفته این وزارت شمار آنان دوبرابر خواهد شد.

بسیاری از جمله ژنرال‌های ناتو که در آموزش و تجهیز نیروهای ویژه افغان نقش داشته‌اند، آنها را یک نیروی "بی‌مانند در سطح منطقه" می‌خوانند.

شمار کل نیروهای ارتش افغانستان به حدود ۱۹۵ هزار نفر می‌رسد.

سال ۲۰۱۷ یکی از خونین‌ترین سالها برای نیروهای امنیتی افغان بوده است. دفتر نمایندگی سازمان ملل شمار تلفات این نیروها را در شش ماهه نخست امسال بیش از دو هزار نفر اعلام کرده است. به طالبان هم تلفات سنگین وارد شده است. به اضافه سربازان پیاده طالبان، در ۹ ماه اخیر سال گذشته، دست‌کم ۴۰۰ فرد کلیدی طالبان توسط نیروهای ویژه به گفته مقام‌های افغان کشته شده‌اند.