جاده هرات به شمال افغانستان را شرکت‌های هندی و چینی می‌سازند

افغانستان
Image caption مسیر ولایت فاریاب_بادغیس_هرات بخشی از جاده حلقوی است که تاکنون دولت قادر به ساخت آن نشده است

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که ساخت جاده حلقوی قیصار- لامان در شمال‌غرب افغانستان را به دو شرکت هندی و چینی واگذار کرده که ساخت آن دو و نیم سال زمان می‌برد.

براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون تدارکات ملی ساخت این جاده را که بیش از ۸۸ میلیون دلار آمریکایی هزینه برمی‌دارد، به این دو شرکت داده‌ است.

ساخت جاده قیصار-لامان که بخشی از جاده حلقوی افغانستان است، مجموعاً ۸۲ کیلومتر طول دارد و به گفته ریاست جمهوری افغانستان یکی از مهمترین جاده‌ها برای اتصال کشورهای منطقه به افغانستان به حساب می‌آید.

هزینه ساخت این جاده توسط بانک توسعه آسیایی پرداخت خواهد شد.

یکی از طرح‌های بزرگ توسعه‌ای افغانستان ساخت جاده حلقوی این کشور است که از کابل آغاز و با طی ولایت‌های شمالی، غربی و جنوبی دوباره به کابل ختم می‌شود.

دولت افغانستان در ۱۶ سال گذشته موفق شده که بیشترین قسمت جاده حلقوی را بسازد، اگرچه به دلیل ادامه درگیری بخش‌هایی از آن نابود شده است، بخصوص جاده کابل- قندهار؛ ولی در این مدت دولت افغانستان قادر به ساخت جاده قیصار- بالامرغاب- لامان به طول ۲۳۳ کیلومتر نشده است.

این مسیر با عبور از ولایت‌های فاریاب در شمال و بادغیس در شمال غرب، ولایت‌های شمالی افغانستان را به ولایت هرات در غرب این کشور وصل می‌کند.

براساس اعلامیه وزارت فواید عامه افغانستان ساخت این بخش از جاده حلقوی افغانستان قرار بود در سال ۲۰۱۲ میلادی توسط دو شرکت خارجی آغاز و تا سال ۲۰۱۶ تکمیل شود اما شرکت‌های جاده‌سازی نبود امنیت را دلیل سرباز زدن از این کار عنوان کردند.

این روند باعث شد که آقای غنی در میزان/مهر سال ۱۳۹۳ به وزارت فواید عامه دستور دهد تا ساخت بخش باقی‌مانده جاده حلقوی افغانستان را تا ۹ ماه تکمیل کند. این رویای ریاست جمهوری افغانستان تحقق نیافت و بتازگی قرارداد ساخت دو قسمت آن به امضا رسیده است.

Image caption مشکلات امنیتی یکی از علت‌های اصلی ساخته نشدن این مسیر است