راهبرد جدید آمریکا: استقبال افغانستان؛ انتقاد چین

ترامپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ در راهبرد جدید خود ضمن تعهد پایدار دولتش در جنگ افغانستان، از پاکستان انتقاد کرده که "پناهگاههای تروریستی" را از خاک خود از بین نبرده است

اعلام استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان، واکنش‌های زیادی به دنبال داشت که بیشتر آن مثبت بوده است.

دونالد ترامپ دوشنبه‌شب(۳۰ اسد/مرداد) در یک سخنرانی خطاب به مردم آمریکا راهبرد تازه خود را اعلام کرد و گفت ادامه مبارزه با تروریسم، کمک به دولت افغانستان و عدم تعیین جدول زمانی برای این مبارزه را در دستور کار دولت آمریکا قرار می‌دهد.

این استراتژی همچنین بر اعمال فشار بر پاکستان برای از بین بردن "پناهگاه‌های امن تروریستی" در خاک خود و مبارزه با تروریسم و تشویق هند برای کمک به تامین امنیت در منطقه و همکاری با دولت افغانستان تاکید می‌کند.

واکنش مقام‌های افغان

حق نشر عکس Arg
Image caption محمداشرف غنی، رئیس جمهوری از دونالد ترامپ تشکر و قدردانی کرده است

مقام‌های دولت افغانستان به‌طور کلی از این استراتژی استقبال کرده‌اند. محمداشرف غنی، رئیس جمهوری از دونالد ترامپ تشکر و قدردانی کرده است. دفتر آقای غنی ابراز امیدواری کرده که این استراتژی زمینه بهبود زیرساخت‌های امنیتی و اقتصادی افغانستان را فراهم کند.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که صبح امروز سه‌شنبه ۳۱ اسد/مرداد به ولایت جنوبی قندهار سفر کرده، گفته که آمریکا برای همسایه افغانستان پیام واضحی داده که دیگر نمی‌تواند به افراد و گروه‌های تبهکار پناه بدهد.

او افزود که پیام افغانستان نیز به پاکستان این است که با این کشور صلح پایدار می‌کند، اکنون پاکستان باید به ندای صلح افغانستان لبیک گوید تا افغانستان به ثبات برسد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان عدم اعلام جدول زمانی در مبارزه با تروریسم را ستوده و گفته که این استراتژی نتیجه کوتاه‌مدت و بلندمدت دارد که باعث می‌شود نیروهای امنیتی افغانستان روی پای خود بایستند و معادله جنگ به نفع مردم و نیروهای امینتی افغانستان تغییر خواهد کرد.

سرور دانش، معاون رئیس‌جمهوری افغانستان گفته که "انتخاب اول ما جنگ نیست ما به صلح و ثبات دایمی تأکید داریم و از دید ما، صلح نخستین گزینه برای تأمین ثبات در افغانستان و منطقه محسوب می‌شود". او همچنین افزوده که در فرایند صلح برای افغانستان، نقش‌آفرینی کشورهای منطقه مهم است.

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان با پخش بیانیه‌ای گفته است که در این استراتژی به جای صلح "که خواسته اصلی افغان‌هاست" به ادامه جنگ تأکید شده است. او افزوده که با این بخش استراتژی آمریکا مخالف است و به شدت آن را تقبیح می‌کند. آقای کرزی گفته که یگانه "نقطه عطف" این استراتژی این است که آمریکا اشتباهات گذشته‌اش را پذیرفته و از پاکستان خواسته که به "تروریست"ها پناهگاه ندهد.

عبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین طالبان در اسلام‌آباد گفته است در حال حاضر طالبان بخشی‌هایی از خاک افغانستان را در کنترل خود دارند و آمریکا به جای جنگ با آنها باید استراتژی صلح را در پی می‌گرفت. او افزوده است:"فشار آوردن بر پاکستان جنگ در افغانستان را تشدید می‌کند".

محی‌الدین مهدی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفته که آمریکا با اشاره به "پناهگاه‌های تروریستی در پاکستان" "نیمی از اسباب ناکامی را شناسایی کرده است." او افزوده که ترامپ باید "همدلی‌هایِ برخی از رهبران حکومتی دیروز و امروز" افغانستان با طالبان هم درک کند تا ریشه‌های بحران را تشخیص دهند.

واکنش‌های بین‌المللی

واکنش‌های بین‌المللی به اعلام استراتژی تازه آمریکا در مورد مبارزه با تروریسم در افغانستان بسیار گسترده نبوده است، اما واکنش‌های ابراز شده متفاوت بوده است.

فرانز مایکل ملبین، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان، در صفحه رسمی توییتر نمایندگی این اتحادیه در افغانستان نوشته است: "من از اعلام سیاست رئیس‌جمهوری ترامپ در قبال افغانستان استقبال می‌کنم. حرکت به سمت ثبات گام بعدی است".

آقای ملبین افزوده است: "مردم افغانستان به قدر کافی رنج دیده‌اند. صلح امکان پذیر است".

وزارت خارجه پاکستان با پخش خبرنامه‌ای نوشته است که سفیر آمریکا در اسلام‌آباد در مورد استراتژی جدید رئیس‌جمهوری ترامپ به وزیر خارجه پاکستان توضیح ارایه کرده و گفته است که وزیر خارجه آمریکا در چند روز آینده با همتای پاکستانی‌اش می‌خواهد دیدار کند و گفت‌وگوی عمیق‌تری در مورد روابط دو کشور داشته باشند.

در این خبرنامه آمده که وزیر خارجه پاکستان یکبار دیگر از تمایل پاکستان به صلح و ثبات در افغانستان تاکید کرده است. او همچنین از فداکاری‌های عظیم پاکستان در بارزه علیه تروریسم یاد کرد. خبرنامه افزوده که پاکستان تمایل دارد با جامعه بین‌المللی در از بین بردن تهدید تروریسم یک‌جا کار کند.

سیاستمداران پاکستانی اما حرف رئیس‌جمهوری آمریکا را که گفته پاکستان مسئول پناه دادن به "ترویست"هایی است که آمریکا با آن در افغانستان می‌جنگد، رد کرده است. عمران خان، یک رهبر مخالف دولت پاکستان گفته است که واشنگتن، پاکستان را به خاطر سیاست‌های "عمیقاً ناقص و شکست‌خورده‌اش" خودش سرزنش می‌کند.

دولت چین به بخشی این استراتژی که از وجود "پناهگاه‌های امن تروریستی" انتقاد می‌کند، واکنش منفی نشان داده و سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفته که پاکستان خط مقدم جبهه مبارزه با تروریسم است و قربانی‌های بزرگی در این راستا داده است.

پاکستان متحد منطقه‌ای چین شمرده می‌شود و در رقابت با هند با پاکستان وجه مشترک دارد. در استراتژی تازه آمریکا از هند خواسته شده که در مبارزه با تروریسم در افغانستان نقش برجسته‌تری به عهده گیرد.

استراتژی تازه آمریکا پس از هفته‌ها رایزنی میان تیم امنیتی دونالد ترامپ اعلام شده است. پیش از این گفته می‌شد که ممکن است رئیس جمهوری به تقاضا فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان شماری نیرو به این کشور اعزام کند.

اما آقای ترامپ هیچ شمار مشخصی درباره حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام نکرد و علاوه بر آن به جدول زمانی مشخصی درباره مبارزه با تروریسم یا خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هم اشاره‌ای نکرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه طالبان بر ادامه جنگ تاکید کرده است

واکنش گروه طالبان

چند ساعت پس از اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال اوضاع افغانستان، گروه طالبان با سرسختی بر ادامه جنگ علیه نیروهای آمریکایی تاکید کرده است.

این گروه در اعلامیه‌ای گفته که راهبرد جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به معنای ادامه جنگ است و این گروه هم در برابر این استراتژی به جنگ ادامه خواهد داد.

در اعلامیه گروه طالبان آمده که اظهارات تازه آقای ترامپ نشان می‌دهد که آمریکا افغانستان را تهدیدی علیه خود تلقی می‌کند، در حالی که به گفته این گروه، هیچ کشوری از افغانستان زیان ندیده و آنچه که سازمان‌های اطلاعاتی در این مورد می‌گویند "تبلیغات" است.