گزارش‌های ضد و نقیض درباره وضعیت یک مرکز دولتی در غزنی

غزنی
Image caption بخش‌هایی از ولایت غزنی با تهدیدهای بالای امنیتی مواجه است و طالبان در برخی از مناطق این ولایت نفوذ دارد

والی غزنی در جنوب افغانستان گفته که طالبان به مرکز منطقه "زنه‌خان" حمله کرد، اما در پی درگیری شدیدی با نیروهای دولتی، به عقب رانده شدند.

عبدالکریم متین روز پنجشنبه ۲ سنبله/شهریور به خبرنگاران گفت که در این درگیری سه مامور امنیتی و پنج عضو گروه طالبان کشته و هفت مامور امنیتی زخمی شدند.

آقای متین افزود که ستیزه‌جویان گروه طالبان ساعت ۲ بامداد به وقت محلی حملات خود را آغاز کردند و با پرتاپ خمپاره انبار مهمات نیروهای امنیتی را منفجر کردند.

والی غزنی تاکید کرد که گروه طالبان نتوانسته مرکز ولسوالی زنه‌خان را تصرف کنند و پخش خبر سقوط آن به دست گروه طالبان "به صورت مطلق دروغ" است.

اما حسن‌رضا یوسفی، عضو شورای ولایتی غزنی به خبرنگاران گفت که طالبان در این حمله موفق شدند مرکز ولسوالی و چهار پاسگاه اطراف را برای مدت کوتاهی به کنترل خود درآورند.

گروه طالبان نیز صبح روز پنجشنبه ادعا کرد که مرکز ولسوالی زنه‌خان و پاسگاه‌های اطراف آن را به تصرف خود درآورده است.

زنه‌خان در شمال شرق شهر غزنی، مرکز ولایت غزنی موقعیت دارد. مرکز ولسوالی زنه‌خان در نزدیک شهر غزنی واقع شده است.

در گذشته مرکز ولسوالی زنه‌خان در محلی نزدیک به محلات مسکونی بود، اما دو سال پیش دولت تأسیسات دولتی را از آن جا به منطقه‌ای دوردست و دور از محلات مسکونی منتقل کرد.

ظاهراً هدف از انتقال مرکز ولسوالی زنه‌خان به این منطقه جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در اثر حملات طالبان به تاسیسات دولتی بود.

والی غزنی گفته که به تشدید درگیری در اطراف مرکز ولسوالی زنه‌خان، نیروهای امنیتی بیشتر به منطقه اعزام شده و جلو پیشروی گروه طالبان را گرفته‌اند.