شمار کشته‌شدگان حمله به مسجد امام زمان در کابل به ۲۸ نفر رسید

امام زمان
Image caption ۲۴ نفر از قربانیان امروز در محوطه مسجد دفن شدند

مقام‌های وزارت صحت افغانستان می‌گویند شمار کشته شدگان حمله به مسجد امام زمان در شمال شهر کابل به ۲۸ نفر رسیده است.

اسماعیل کاووسی، سخنگوی وزارت صحت/بهداشت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت دست‌کم در این رویداد ۲۸ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شده‌اند. زنان و کودکان نیز شامل این قربانیان هستند.

اما او افزود که امکان دارد این آمار افزایش پیدا کند.

تاج‌الدین سروش، خبرنگار بی‌بی‌سی که به مسجد امام زمان رفته است، می‌گوید یک روز پس از این حادثه، نزدیکان قربانیان در مسجد جمع شده و برای قربانیان مرثیه‌خوانی کردند.

او می‌گوید که امروز اجساد ۲۴ نفر از قربانیان به شمول تعدادی از زنان در محوطه مسجد دفن شد.

پلیس کابل روز گذشته گفته بود که یک انفجار انتحاری در ورودی مسجد رخ ‌داده و سپس دو نفر دیگر از مهاجمان وارد مسجد شده‌اند. درگیری نیروهای امنیتی و مهاجمان در محل تقریبا پنج ساعت طول کشید.

اما شاهدان عینی رویداد می‌گویند تعداد مهاجمین چهار نفر بود و شمار کشته شدگان بیش از چهل نفر است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله به مسجد امام زمان را به عهده گرفته است.

این حادثه در مسجد امام زمان مربوط به شیعیان افغانستان زمانی رخ‌ داد که نماز جمعه در این مسجد برپا شده بود.

Image caption ساختمان مسجد و وسایل داخل آن در نتیجه انفجارها و شلیک گلوله تخریب شدند

واکنش‌ها به حمله در مسجد امام زمان

دیده‌بان حقوق بشر حمله به مسجد شیعیان در کابل را "نقض جدی قوانین جنگی" و "جرایم جنگی" خوانده است. این نهاد بین‌المللی از طرف‌های درگیر در جنگ خواسته است تا خشونت علیه غیرنظامیان را متوقف سازند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته که در این رویداد ۴۰ نفر کشته و ۹۰ نفر زخمی شدند.

این نهاد ضمن محکوم کردن این رویداد، از دولت افغانستان خواسته تا عاملین این رویداد را شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنان از مخالفان مسلح خواسته تا اماکن مذهبی، نمازگزاران و غیرنظامیان را هدف قرار ندهند و قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی را رعایت کنند.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای این رویداد را محکوم کرده و گفته این ششمین حمله به اماکن مذهبی شیعیان در سال جاری در افغانستان است که در نتیجه تمام این رویدادها، دست‌کم ۶۴ غیرنظامی کشته و ۱۱۸ نفر زخمی شده‌اند.

یوناما تاکید کرده که حمله به اماکن مذهبی نقض جدی قوانین بین‌المللی است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز روز گذشته حمله به مسجد امام زمان در کابل را محکوم کردند. آقای غنی از عالمان دین خواسته تا صدای خود را در برابر این حملات بلند کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز روز گذشته حمله به مسجد امام زمان را محکوم کرد و هدف آن را "تفرقه‌افکنی" میان مردم افغانستان خواند.

قرار است امشب نیز گروهی از فعالان مدنی در محل رویداد جمع شده و ضمن محکوم کردن این رویداد، به یاد قربانیان شمع روشن کنند.

مطالب مرتبط