مقام‌های افغان درباره پهپاد ناشناس در نواحی مرزی ایران تحقیق می‌کنند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption گفته می‌شود که این پهپاد متعلق به ایران بوده است

مقام‌های محلی ولایت هرات در غرب افغانستان می‌گویند که در حال تحقیق درباره یک هواپیمای بدون سرنشین(پهپاد) هستند که صبح امروز در نقاط مرزی افغانستان با ایران وارد فضای افغانستان شده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفته که گزارشی از پرواز یک هواپیمای بدون سرنشین در مناطق مرزی افغانستان به اداره‌ محلی هرات رسیده و "اداره‌ای محلی هرات به گونه‌ جدی این گزارش را بررسی خواهد کرد تا مشخص شود که این هواپیما متعلق به کدام کشور بوده است".

پرواز این هواپیما صبح امروز یکشنبه پنجم سنبله/شهریور گزارش شد و شبکه‌های اجتماعی از منابعی که خواسته از آنها نام برده نشود، نقل کرده که این هواپیما متعلق به ایران بوده و بعد از شلیک نیروهای افغان ناپدید شده است.

دولت ایران تا حالا در این باره اظهار نظری نکرده است.

مقام‌های ایرانی چندین بار گفته‌‎اند که پهپادهای آمریکایی وارد حریم هوایی ایران شده‌اند اما نقض حریم هوایی افغانستان توسط پهپادهای آمریکایی تاکنون گزارش نشده است.

سال گذشته خبرگزاری تسنیم ایران گزارش داده بود که پدافند هوایی ارتش ایران به یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که در مرز شرقی به آسمان کشور نزدیک شده بود اخطار داده است.

این خبرگزاری که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نزدیک است نوشت: "این هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی یک پهپاد جاسوسی بوده که از یک پایگاه در قندهار افغانستان به پرواز درآمده بود. این پهپاد تا ۲۰ مایلی مرز ایران، به آسمان کشورمان نزدیک شده بود که با اخطار به‌موقع و قاطع قرارگاه پدافند هوایی مواجه شد."

در سال ۱۳۹۰ نیز رسانه‌های ایران از سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی آمریکایی در مرز شرقی ایران توسط نیروهای مسلح این کشور خبر داده بودند.

منابع نظامی ایران به خبرگزاری‌های این کشور گفته‌ بودند که یک پهپاد (پرنده هدایت‌پذیر از دور) مدل RQ-۱۷۰ را "با اندک خسارتی" در اختیار گرفته‌اند.

آمریکا بعدا سقوط این هوایپمای بدون سرنشین را تایید کرد و خواستار استرداد آن شده بود.