در اماکن مذهبی کابل تدابیر امنیتی برقرار می‌شود

امنیت کابل حق نشر عکس Getty Images

پلیس کابل می‌گوید نگران امنیت مساجد و تکایا در روزهای مناسبتی مانند عید و ماه محرم است و به همین دلیل تدابیری برای امنیت این اماکن مذهبی در این روزها سنجیده شده است.

افضل امان، فرمانده گارنیزیون کابل، مرکز کنترل و بررسی اوضاع امنیتی پایتخت، روز دوشنبه ۶ سنبله/شهریور به بی‌بی‌سی گفت این نگرانی‌ها باعث شده مسئولان امنیتی برای حفظ جان و مال مردم تلاش بیشتری به خرج بدهند.

در پی چند حمله خونین بر اماکن مذهبی و تجمعات شیعیان در کابل و هرات در دو سال گذشته نگرانی‌ها از افزایش چنین حملاتی بیشتر شده است.

وزارت حج و اوقاف افغانستان هم می‌گوید برای تأمین امنیت مساجد و حسینیه‌ها طرحی را به شورای امنیت ملی این کشور ارائه کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در حمله انتحاری در ۱۵ ژوئن سال جاری به مسجد الزهرا در کابل هم دست‌کم چهار نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند

بر اساس این طرح افراد رضاکار (داوطلب) در تأمین امنیت این اماکن سهم خواهند گرفت.

داعی الحق عابد، معاون این وزارت گفت امیدوار است این طرح وزارت حج و اوقاف تأیید شود و با تطبیق آن تا حدودی امنیت این اماکن تأمین شود.

روز جمعه ۳ سنبله/شهریور مهاجمان انتحاری وارد مسجد امام زمان مربوط به شیعیان افغانستان در کابل شدند و دست کم ۲۸ غیرنظامی را کشتند.

درگیری نیروهای امنیتی و مهاجمان در محل تقریبا پنج ساعت طول کشید. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری این حمله را محکوم کردند و از طرف‌های درگیر خواستند به کشتار غیر نظامیان پایان دهند.

چند هفته پیش هم در یک حمله انتحاری به مسجد الزهرا مربوط به شیعیان در کابل هم دست‌کم چهار نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند.

همچنین حدود یک ماه پیش در یک حمله انتحاری داعش در داخل مسجد جوادیه در جنوب شهر هرات دست‌کم ۲۹ نفر کشته و بیشتر از ۶۴ نفر زخمی شدند.

مطالب مرتبط