در حمله هوایی به مرکز فرماندهی طالبان 'تعدادی غیرنظامی کشته شدند'

افغانستان حق نشر عکس MOD
Image caption نیروی هوایی افغانستان بیشتر از هواپیماهای بمب افکن(سوپرتوکانو) استفاده می‌کنند

مقام‌های محلی ولایت هرات در غرب افغانستان تایید کردند که در حمله هوایی به یک مرکز فرماندهی گروه طالبان ۱۶ طالب کشته شده که دو فرمانده ارشد این گروه نیز در میان کشته‌شدگان هستند. همچنین گزارش شده که سیزده غیرنظامی از جمله چند زن و کودک هم در میان کشته شدگان این حمله بوده‌اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفته که این مرکز فرماندهی در قریه بخت آباد ولسوالی زیرکوه ولایت هرات قرار داشت که روز گذشته، دوشنبه، ششم سنبله/شهریور هدف بمباران هوایی قرارگرفت. او افزوده که در این حمله چهارتن از افراد گروه طالبان نیز زخمی شده‌اند.

آقای فرهاد تایید کرده که در این حمله ۱۳ غیرنظامی شامل زنان و کودکان ساکن خانه‌های اطراف این مرکز فرماندهی طالبان هم کشته و هفت نفر دیگر زخمی شده‌اند.

سخنگوی والی هرات افزوده که دولت در مورد تلفات غیر نظامیان تحقیق خواهد کرد.

آقای فرهاد گفته است که در جریان بمباران هوایی این محل، ۱۹ نفر که توسط طالبان در این محل زندانی شده بودند موفق به فرار شدند.

وی افزوده که هیات حقیقت یاب به محل اعزام شده تا درباره این عملیات تحقیق کند.

کمال شیندند وال، از اهالی بخت آباد به بی‌بی‌سی گفت که این حمله بعد از ظهر روز گذشته رخ‌داد. به گفته او نیروهای طالبان از حمله هوایی قبلا مطلع شده بودند و از منطقه فرار کردند.

او گفت که هواپیمای خارجی وقتی بمباران را شروع کردند در ابتدا بر یک سنگر گروه طالبان بمب انداختند و بعد خانه‌های افراد غیر نظامی را بمباران کردند.

آقای شیندندوال گفت که غیرنظامیان کشته شده زنان و کودکان هستند، آنان وقتی در حال فرار از محل بودند یک بمب در میان کاروان آنان افتاد و ۱۶ نفر آنان را کشت و شش نفر را زخمی کرد.

او گفت زخمی شدگان به مراکز درمانی در شهر هرات و ولسوالی شیندند منتقل شده‌اند.

نیروهای ناتو اعلام کرده که این بمباری توسط نیروی هوایی افغانستان انجام شده‌است.

گروه طالبان انجام حمله هواپیماهای آمریکایی در این منطقه را تایید کرده و گفته است که قربانیان این حمله کودکان، زنان و افراد سالمند بوده‌اند.

Image caption ولسوالی زیرکوه از جمله مناطق ناآرام ولایت هرات است