دنیای مد در افغانستان؛ 'هیچ چیز ناممکن نیست'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دنیای مد افغانستان؛ مبارزه با تابوها برای خوش‌تیپ بودن

مهاجرت‌ها، پخش سریال‌های خارجی و دسترسی به شبکه‌های ماهواره‌ای همه باعث شده، در سالهای اخیر در افغانستان به خصوص شهرهای بزرگش، دنیای مد و فشن رنگارنگ شود.

جوانان حالا می‌کوشند به مد روز آرایش و پیرایش کنند و لباس بپوشند. حتی لباس‌های سنتی این کشور حالا با مدل‌های غربی آمیخته می‌شود.

خطر و خرج برای زیبایی

سید داوود خطر و خرج سفری یک روزه را به جان خریده تا به روی و موی خود برسد.

او می‌گوید هر ماه از بامیان مرکز افغانستان به پایتخت می‌آید تا به آرایشگاه همیشگی‌اش برود. اشتیاقی که عشق را برایش به ارمغان آورده.

Image caption مدل موی غربی میان دختران و پسران افغان علاقمندان خود را دارد

داوود اکنون متاهل است و می‌گوید همین تلاش برای داشتن پوشش و مدل موی خاص، برای یافتن همسرش او را کمک کرده است. ازدواج او با دوستی و عشق آغاز شده است.

داوود می‌گوید علاقه خاص به شیک بودن دارد و می‌کوشد همیشه با تنوع در نوع مدل مو، جذاب به نظر برسد و به همین دلیل حاضر است یک روز سفر ‌کند تا موهاش را به مد روز اصلاح کند.

حالا در کابل، پایتخت افغانستان، اکثر آرایشگران آموزش دیده کشورهای خارجی اند و مشتریان مقلد ستاره‌های سینما و ورزش و حتی سیاست خارجی.

Image caption مصطفی تقریبا دو سال در ایران آرایشگری را آموخته و کار کرده است

مصطفی محمدی نزدیک به شش سال است که کار آرایشگری می‌کند حدود دو سال این حرفه را در ایران آموخته و بعدا کارش را در کابل شروع کرده است.

او می‌گوید نسبت به سالهای گذشته، هر روز تنوع مدل مو بین پسرها بیشتر می‌شود.

مصطفی می‌گوید بیشتر مشتریانش مدل‌‌های موی غربی را که تنوع بیشتری دارد، می‌پسندند.

او می‌گوید: "گاهی عکس‌هایی را نشان می‌دهند مثلا می‌گویند مرا مثل براد پیت جور کن اما دقت نمی‌کنند که مثلا این عکس فوتوشاپ شده و یا شاید این مدل به چهره و جنس موی آنها مناسب نباشد... ما برایشان مشورت می‌دهیم اگر قبول کردند خوب اگر نه به خواست‌شان کار می‌کنیم."

مصطفی می‌گوید دختران نیز در جمع مشتریانش هستند به خصوص دخترانی که مدل موی کوتاه را می‌پسندند.

Image caption سعدیه کاپیتان تیم ملی دوش افغانستان است

مبارزه با تابوها برای خوش تیپ بودن

اگر به فروشگاهی در کابل سر بزنید، از هر چمن سمنی می‌بینید. به مد روز بودن دغدغه بسیاری از جوانان افغان امروزی است. فروشنده‌ها هم همگام با انتخاب مشتریان پیش می‌روند؛ لباس‌های ایرانی، ترکی، عربی، هندی و پاکستانی.

سعدیه برومند کاپیتان تیم ملی دوش افغانستان است. دختری جوان با سلیقه‌ و آرایشی متفاوت.

"هیچ چیز ناممکن نیست" شعار زندگی‌اش را بر ساق دست راستش خالکوبی کرده است. او اولین دختر افغانی است که به عنوان مربی در بخش دختران در المپیک ۲۰۱۶ ریو برزیل اشتراک کرده است.

می‌گوید برای رسیدن به جایی که قرار دارد و به دست آوردن آزادی‌هایی که حالا دارد، با بسیاری از تابوها مبارزه کرده است.

پشت میز آرایشش می‌نشیند و رنگی به روی خود می‌زند. تکه‌های تیغ خورده ابروی پرپشتش، مانند تکه‌های پازلی است که به زیبایی تکمیل می‌شود. هر روز از میان ده‌ها لباس یکی را انتخاب می‌کند.

Image caption سعدیه می‌گوید هر زنی باید به پوشش و ظاهر خود اهمیت بدهد

سعدیه می‌گوید: "دوست دارم همیشه به سر و وضعم برسم. لباس‌های زیبا بپوشم و آرایش کنم. به نظرم ظاهر انسان در قدم اول، شخصیت انسان را معرفی می‌کند."

زنان افغان در این میدان هم آسیب پذیرترند. آزار و اذیت خیابانی همراه همیشگی آنها، با سلیقه‌هایی متفاوت و به‌روزتر، بیشتر می‌شود و آزاردهنده تر.

سعدیه می‌گوید هیچ روزی را به یاد ندارد که متلکی نشنیده باشد و آزاری در خیابان ندیده باشد اما برای داشتن حق انتخابش، به این چیزها اهمیت نمی‌دهد.

برگزاری چندین نمایش‌ مد و لباس و معرفی سبک‌های تازه از مختلط لباس‌های سنتی و غربی نشان از اهمیت روزافزون مد و فشن در افغانستان و به‌روز شدن در این عرصه است.

در افغانستان حجاب اجباری نیست. دولت هم قوانین و مقرره خاص برای تعیین نوع پوشش ندارد اما سنت‌های دست و پا گیر در این کشور باعث شده، مردم گاهی حتی برخلاف میل‌شان هنجارهایی را رعایت کنند.