خانه نماینده مجلس افغانستان هدف حمله انتحاری قرار گرفت

حاجی قدیر
Image caption آقای قدیر به عنوان یکی از منتقدان صریح اللهجه حکومت مرکزی افغانستان شناخته شده است

منابع محلی تایید کرده که یک حمله انتحاری به منزل عبدالظاهر قدیر، نماینده مردم ولایت ننگرهار در مجلس نمایندگان افغانستان و نائب رئیس سابق مجلس افغانستان شده‌ است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به بی‌بی‌سی گفته است که در ابتدا یک حمله کننده انتحاری خود را در کوچه ورودی منزل آقای قدیر در ناحیه اول شهر جلال‌آباد منفجر کرد و دو محافظ این نماینده مجلس را کشت.

او افزوده است که حمله کننده دوم قبل از اینکه موفق شود جلیقه انفجاری همراه خود را منفجر کند، توسط نیروهای پلیس کشته شد.

نسیم، مسئول امنیتی آقای قدیر تایید کرده که در زمان حمله این نماینده مجلس در خانه حضور داشته و علاوه بر کشته شدن دو محافظ او یکی دیگر از محافظانش نیز زخمی شده‌است.

آقای قدیر از چهره‌های خبر ساز افغانستان است. در سال ۱۳۹۴ او مدعی شد که مسئولان و فرماندهان خط اول گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در کابل زندگی می‌کنند و به سفارتخانه‌ها و اداره‌های امنیتی افغانستان می‌روند.

در همان سال دوباره گزارش شد که نیروهای وابسته به او پنج عضو داعش را سربریده‌اند. آقای ظاهر در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی بعد از اینکه انتقادهای زیادی علیه او در مورد سربریدن پنج عضو داعش در ننگرهار مطرح شد، گفت که "در جنگ حلوا پخش نمی‌شود." به گفته او، نیروهای مردمی برای گرفتن انتقام سرزدن چهار تن از "فرزندان قوم" توسط داعش، این پنج عضو داعش را گردن زدند.

عبدالظاهر قدیر همچنین به عنوان یکی از منتقدان صریح اللهجه حکومت مرکزی افغانستان شناخته شده است.

آقای قدیر پسر حاجی عبدالقدیر فرمانده مجاهدین سابق در ولایت ننگرهار است که ۱۴ سال پیش و زمانی که وزیر فواید عامه و معاون حامد کرزی، رئیس جمهور سابق بود، در کابل ترور شد.

Image caption یک حمله کننده خود را در ورودی خانه آقای قدیر در ناحیه اول شهر جلال آباد خود را منفجر کرده است