تلاش دولت افغانستان برای آشنایی دختران با دوران قاعدگی

افغانستان
Image caption رولا غنی، بانوی اول افغانستان نیز ابرازامیدواری کرده که وزارت آموزش و پرورش افغانستان در مکاتب محل مناست را برای دختران مشخص کند.

دولت افغانستان تلاش‌های جدیدی را آغاز کرده تا دختران افغان را با دوران قاعدگی (پریود) آشنا ساخته و به آنان در این زمینه در مدرسه/مکتب و خانه آموزش‌های لازم دهد.

این برنامه زیر نام "تجلیل و حمایت از حفظ الصحه (بهداشت فردی) دختران مکاتب" توسط وزارت آموزش و پرورش (معارف) آغاز شده و قرار است که این موضوع وارد متون درسی دختران شده تا به آنها آموزش داده شود که این روند یک پدیده طبیعی است.

اسدالله حنیف بلخی، وزیر آموزش و پرورش افغانستان در این مراسم اعلام کرد که با درک اهمیت آشنایی دختران با موضوع قاعدگی، وزارت آموزش و پرورش همراه با کمک صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) مواد آموزشی قاعدگی را برای معلمان و دانش‌آموزان تهیه کرده ‌است.

نسرین اوریا خیل، وزیر پیشین کار و امور اجتماعی در این مراسم با اشاره به فرهنگ‌ها و باورهای نادرست درباره قاعدگی در افغانستان گفت که صحبت درباره عادت ماهوار زنان (پریود) شرم تلقی می‌شود و دختر باید در این باره ساکت و خاموش باشد.

او گفت که دختران به دلیل تابو بودن این پدیده در جامعه افغانستان حتی از مادر خود در این باره نمی‌پرسند و آنرا شرم و عار می‌دانند و در خیلی از موارد دختران در دوران اولین قاعدگی گوشه گیر و از اجتماع دوری می‌کنند.

Image caption برگزاری این نوع همایش در افغانستان بی‌سابقه بوده‌است

خانم اوریا خیل با انتقاد از اجتماع که این پدیده را شرم محض می‌دانند، آنرا یک روند طبیعی در دختران دانست.

او که متخصص زنان و زایمان است، گفت که عدم آگاهی از این روند باعث شده که دختران به دلیل پنهان کاری از خانواده و جامعه در دوران قاعدگی مسایل بهداشتی را درنظر نگیرند و با استفاده از پارچه‌های آلوده دچار بیماریهای تناسلی شوند.

به گفته او حتی عدم توجه و رعایت نکردن مسایل بهداشتی می‌تواند باعث عقیم شدن دختران نیز شود.

رولا غنی، بانوی اول افغانستان نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرده که وزارت آموزش و پرورش افغانستان در مکاتب محل مناسب را برای دختران مشخص کند که دارای آب و به بهداشت فردی نیز در آنجا توجه شده باشد.

گفته می‌شود که شماری از خانواده‌ها دخترانی را ‌که در دوران قاعدگی به سر می‌برند، ناپاک دانسته و اجازه نمی‌دهند حتی آشپزی کنند.

یکی از دختران افغان می‌گوید که در اولین قاعدگی‌اش گریه می‌کرده و با ترس و هراس موضوع را با خواهر بزرگترش در میان گذاشته و بعد او بوده که برایش توضیح داده است.

دختری دیگری به بی‌بی‌سی درباره اولین تجربه قاعدگی خود گفت: "وقتی که بار اول قاعده شدم ترس داشتم که بیمار شده‌ام."

یکی از خانم‌ها نیز به بی‌بی‌سی گفت که او این موضوع را تا مدت دو سال از خانواده و حتی مادرش پنهان کرده‌ است.