انتقاد گلبدین حکمتیار از 'مداخله ایران در افغانستان'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفت و گوی اختصاصی با حکمتیار؛ دخالت ایران در افغانستان، بوی خون می دهد

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان که ۴ ماه پیش، بعد از حدود ۲۱ سال به کابل بازگشت، از ایران خواسته است که از "دخالت در امور افغانستان" دست بردارد و به حاکمیت ملی این کشور احترام بگذارد.

آقای حکمتیار در گفت‌وگو با ضیا شهریار، خبرنگار بی‌بی‌سی همچنین گفته است که از اظهارات رئیس جمهوری ایران در مورد آب‌های افغانستان و سخنان مقام‌های نظامی ایران در مورد وضعیت نظامی افغانستان "بوی خون" می‌آید.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران کمتر از دو ماه پیش در همایشی در تهران گفته بود که منشاء ۸۰ درصد گردوغبار در این کشور خارجی است و از جمله به تلاش‌های سدسازی در افغانستان و ترکیه اشاره کرد. این اظهارات آقای روحانی با واکنش در افغانستان همراه شد و دولت افغانستان خبر داد که یک کمیته از سوی دو کشور تشکیل شده تا درباره اختلافات بر سر آب رود هیرمند بحث و گفت‌و‌گو کند.

آقای حکمتیار که میان سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ در ایران بسر برده بود، مدعی شده که او در آنجا زندانی سیاسی بوده و برخلاف میلش مجبور به اقامت در ایران شده بود.

عطا محمد نور، والی بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت که رقیب حزب اسلامی در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی بود، اخیرا گفته بود که آقای حکمتیار سال‌ها در ایران بود و از دولتش کمک مالی دریافت می‌کرد ولی حالا بر ضد ایران حرف می‌زند.

رهبر حزب اسلامی همچنین در این مصاحبه گفته که باور ندارد که آمریکا نیروی بیشتری به افغانستان بفرستد و دونالد ترامپ در صحبت‌هایش به راه حل صلح‌آمیز با طالبان تاکید کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که نظامیان آمریکا از افغانستان خارج نخواهند شد. آقای ترامپ دلیل این تصمیم را جلوگیری قدرت گرفتن گروه‌های پیکارجو عنوان کرد. او گفت که بیرون شدن آمریکا از افغانستان، این کشور را به شرایط قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بر می گرداند و خلاء به وجود آمده ‌را "تروریست‌ها" پر خواهند کرد.

Image caption ضیا شهریار، خبرنگار بی بی سی (چپ) در حین مصاحبه با رهبر حزب اسلامی افغانستان

'تصفیه قومی در شمال'

گلبدین حکمتیار می‌گوید که در شمال افغانستان علیه پشتون‌ها "تصفیه قومی" جریان دارد و جنگ در آنجا شکل قومی به خود گرفته است.

آقای حکمتیار همچنین گفته که در نتیجه جنگ‌ها در ولایت‌های بغلان، بلخ، قندوز، تخار و دیگر ولایات شمالی، "۴۰ هزار خانواده پشتون و گجر از مناطق‌شان مجبور به فرار شده‌اند".

او قدرت‌های خارجی را به ایجاد جدایی میان شمال و جنوب افغانستان متهم می‌کند.

وضعیت امنیتی شمال افغانستان از چند سال به این سو بدتر شده است. در کنار گسترش نفوذ طالبان در شمال این کشور از جمله بدخشان، بغلان، فاریاب، جوزجان، قندز، سرپل و تخار، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نیز فعالیت‌های چشمگیری در آنجا پیدا کرده است.

در تازه ترین رویداد، میرزا اولنگ در ولایت سرپل در شمال افغانستان تقریبا یک ماه پیش برای مدتی به دست شورشیان افتاد. دفتر سازمان ملل در افغانستان به دنبال تحقیق درباره کشتار میرزا اولنگ، تایید کرد که ۳۶ غیرنظامی و افراد خارج از میدان نبرد از سوی طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) کشته شده‌اند. قربانیان کشتار در میرزااولنگ همه از هزاره‌های شیعه بودند.

حق نشر عکس دفتر مطبوعاتی ولایت سرپل
Image caption پس از آنکه میرزا اولنگ موقتا به دست طالبان افتاد، صدها خانواده اهال میرزا اولنگ به شهر سرپل، مرکز ولایت سرپل و ولایت‌های همجوار آواره شدند

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار از سوی نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در جنگ‌های فرقه‌ای دهه‌های اخیر متهم است و گفته می‌شود که آقای حکمتیار مسئولیت برخی از فاحش‌ترین فجایع جنگ از جمله موشک‌پرانی ماه اگست سال ۱۹۹۲را به‌دوش داشته است.

بر اساس گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در این موشک‌پرانی حداقل ۱۸۰۰ تن کشته و ۸۰۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

نهاد بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که پس از امضای توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و آقای حکمتیار منتشر کرد، آقای حکمتیار را به نقض حقوق بشر از جمله سربه‌نیست کردن اجباری مخالفان سیاسی، داشتن یک زندان زیرزمینی در پاکستان و شکنجه در آن، و حملات خشونت آمیز به سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه برنامه‌های آموزش و بهداشت برای زنان افغان در اردوگاه‌های پناهندگان در پاکستان، متهم کرد.

آقای حکمتیار و حزب او همواره، از جمله در مصاحبه با بی‌بی‌سی تمام این اتهام‌ها را رد کرده است.