پارلمان پاکستان قطعنامه‌ای را علیه استراتژی جدید آمریکا در منطقه تصویب کرد

مجلس پاکستان حق نشر عکس EPA

پارلمان پاکستان (مجلس سنا و مجلس نمایندگان) قطعنامه‌هایی را علیه استراتژی جدید آمریکا تصویب کردند. در نشست این دو مجلس امروز چهارشنبه (۸ سنبله/شهریور) تاکید شده است که حکومت پاکستان باید اقدامات منطقه‌ای و دیپلماتیک خود را در برابر این استراتژی آغاز کند.

هفته‌ گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، استراتژی این کشور برای افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرد. آقای ترامپ در زمان اعلام این استراتژی گفت که آمریکا دیگر در برابر حضور پناهگاه‌های امن شورشیان در خاک پاکستان ساکت نخواهند نشست.

اتهام‌های رئیس جمهوری آمریکا واکنش‌های تندی را در پاکستان به همراه داشته است. در نشست‌های جداگانه‌ سنا و مجلس نمایندگان پاکستان، قطعنامه‌هایی در رد اتهام‌های آمریکا تصویب شد.

مجلس نمایندگان پاکستان اعلام کرد که بیانیه‌های رئیس جمهوری آمریکا و فرمانده این کشور در افغانستان تهدیدآمیز بوده است.

سنا نیز گفت که پاکستان در جنگ علیه تروریسم بیش از ۱۲۳ میلیارد دلار ضرر کرده است و ۷۰هزار نفر قربانی داده است.

پیش از این اما کابل و واشنگتن بارها تاکید کرده‌اند که برخی از نهادهای نظامی پاکستان از شورشیان در داخل افغانستان حمایت می‌کنند.

مجلس نمایندگان پاکستان همچنین در قطعنامه خود اعلام کرد که نسبت به افزایش شدید فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و دیگر شبکه‌های "تروریستی" در ولایت‌های افغانستان، نزدیک به پاکستان، نگران هستند.

این مجلس از افغانستان، آمریکا و متحدین آن‌ها خواست که مرزها را روی تروریست‌ها و گروه‌های نظامی که اقدامات تروریستی علیه پاکستان انجام می‌دهند، ببندند.

کابل و واشنگتن اما می‌گویند سران گروه طالبان در کویته و پیشاور هستند؛ موضوعی که اسلام‌آباد آن‌را رد می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان، پس از چندین ماه بررسی هفته‌ گذشته توسط دونالد ترامپ اعلام شد

علی حسینی، خبرنگار بی‌بی‌سی در اسلام‌آباد می‌گوید که مجلس سنای پاکستان تصویب کرده است که وزارت خارجه این کشور باید سه گام فوری علیه استراتژی تازه آمریکا بردارد:

  • سفیر ایالات متحده آمریکا را فرابخواند و نگرانی پاکستان در رابطه به این استراتژی را اعلام کند.
  • در سفر وزیر خارجه پاکستان به آمریکا، نحوه مشارکت و سهم‌گیری پاکستان در جنگ علیه تروریسم به ایالات متحده ارائه گردد.
  • حکومت باید گزارشی از مقدار کمک‌های آمریکا به پاکستان منتشر کند، تا مشخص شود این کمک‌ها بازپرداختی در برابر اقدامات پاکستان در زمینه کمک به ائتلاف نیروهای بین‌المللی در افغانستان بوده است.

اعضای سنای پاکستان همچنین پیشنهاد کردند که حکومت باید یک سند سیاست ملی با درنظرداشت تمام جوانب برای سیاستگزاران ایالات متحده تهیه کند.

سنا افزوده است که گام‌های دیپلماتیک منطقه‌ای برداشته شود تا پاسخ پاکستان به استراتژی جدید آمریکا با مشورت "کشورهای دوست" ارائه شود.

در قطعنامه سنای پاکستان آمده است که باید با ایجاد یک مکانیزم، اتهامات جدی‌ای که از سوی کابل و اسلام‌آباد مبنی بر تهدیدات فرامرزی علیه یکدیگر صورت می‌گیرد، مورد توجه قرار گیرد.

این مجلس همچنین خواسته است که حکومت پاکستان به‌طور موثر "دخالت‌های هند" در پاکستان را برجسته سازد و ستیزه‌جویانی مانند مولوی فضل‌الله که در افغانستان مخفی هستند و علیه پاکستان اقدام می‌کنند، مورد توجه قرار گیرند و اتهامات مشابه از سوی افغانستان نیز بررسی شود.

براساس استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، نیروهای این کشور از افغانستان خارج نمی‌شوند. در این استراتژی از هند خواسته است که نقش بیشتری در آوردن امنیت در افغانستان داشته باشد.

دونالد ترامپ در زمان اعلام این استراتژی اعلام کرد که در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت نخواهد ماند. او گفت آمریکا میلیاردها دلار در اختیار پاکستان گذاشته ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‌اند.

این استراتژی خشم سیاستمداران و دولتمردان پاکستان را در پی داشته است.