نیروهای ویژه پلیس 'فرمانده کلیدی شبکه حقانی' را در لوگر کشتند

پلیس حق نشر عکس MOI
Image caption عملیات ویژه نیروهای امنیتی دیشب در لوگر انجام شد و در حال حاضر عملیات پایان یافته است

منابع امنیتی افغانستان اعلام کرده‌اند که دو فرمانده شبکه حقانی از جمله یک فرمانده کلیدی در ولایت لوگر، در جنوب کابل کشته شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی وزارت داخله (کشور) روز چهارشنبه (۸ سنبله/شهریور) در اطلاعیه‌ای نوشت که این دو فرمانده در جریان عملیات نیروهای ویژه پلیس در حومه بازار ولسوالی (شهرستان) "خروار" کشته شدند.

در اطلاعیه آمده که مولوی عبدالرحمان مشهور به "ملا قند" عضو ارشد شبکه حقانی و دو شهروند پاکستانی نیز در این عملیات کشته شدند که یکی از آنها مسئول انتقال مواد منفجره، ساخت واسکت (جلیقه)های انتحاری و بمبگذاری این شبکه بوده است.

وزارت داخله افزوده که ملا قند فرماندهی یک گروه ۵۰ نفری گروه طالبان (شبکه حقانی) را در ولسوالی خروار بر عهده داشت و در طراحی و سازماندهی حملات تروریستی در ولایت لوگر نقش مهمی بازی می‌کرد.

در اطلاعیه این وزارت تاکید شده که پس از کشته شدن این "فرمانده کلیدی" گروه طالبان امنیت ولایت لوگر بهبود خواهد یافت.

Image caption لوگر در جنوب کابل، از ولایت های ناآرام است. شورشیان از این ولایت به شهر کابل نفوذ می کنند

عصمت‌الله علی‌زی، فرمانده پلیس ولایت لوگر به بی‌بی‌سی گفته که در این عملیات سه فرمانده طالبان به نام‌های قاری محمدالله، تورگل و اسدالله کشته شدند.

به گفته آقای علی‌زی، قاری محمدالله سردسته گروه طالبان، معاون عملیاتی شبکه حقانی و عضو گروه القاعده بود، تورگل از فرماندهان محلی گروه طالبان و اسدالله بمب‌ساز و بمبگذار این گروه بود.

ادعای تلفات غیرنظامیان

حسیب استانکزی، عضو شورای ولایتی لوگر به بی‌بی‌سی گفته که قاری احمدالله ولسوال (فرماندار) خودخوانده گروه طالبان بود.

آقای استانکزی افزود که در این عملیات فرد دیگری به نام نقیب‌الله، که مسئول عملیات تروریستی گروه طالبان در ۹ ولایت بوده، نیز کشته شده است.

این عضو شورای ولایتی لوگر همچنین گفت که دیشب این فرماندهان با شماری از اعضای این گروه در محل عملیات در یک خانه مسکونی تجمع کرده بودند که هدف عملیات نیروهای دولتی قرار گرفتند.

به گفته او، در این عملیات ۱۲ غیرنظامی نیز کشته شدند، اما فرمانده پلیس ولایت لوگر گفت به غیرنظامیان تلفاتی وارد شده، ولی تا حال آمار دقیق آن مشخص نیست.

آقای علی‌زی گفت که در حال حاضر یک هیئت برای بررسی ادعای تلفات غیرنظامیان به محل عملیات اعزام شده و پس از تحقیقات آنها، آمار تلفات غیرنظامیان اعلام خواهد شد.

در اطلاعیه وزارت داخله به تلفات غیرنظامیان در این عملیات اشاره‌ای نشده است.

ولایت لوگر یکی از ولایت‌های ناآرام در جنوب کابل است. گروه طالبان و شبکه حقانی در برخی از مناطق این ولایت نفوذ دارد.