هجوم طالبان به ولسوالی ینگی‌قلعه ولایت تخار دفع شد

افغانستان
Image caption ولایت تخار در سالهای اخیر شاهد ناآرامی‌های زیادی بوده است

منابع محلی در ولسوالی ینگی قلعه ولایت تخار در شمال شرق افغانستان تایید کردند تهاجم سنگین گروه طالبان به این ولسوالی دفع شده ولی مرکز این ولسوالی هنوز در تیررس گروه طالبان است.

عبدالمناف فیضی، ولسوال ینگی قلعه به بی‌بی‌سی گفت که حمله گروه طالبان برای تصرف مرکزاین ولسوالی از شب گذشته، جمعه ۱۰ سنبله/ شهریور آغاز شد و با مقاومت نیروهای امنیتی افغان حمله آنان دفع شد ولی نیروهای طالبان در فاصله ۳۰۰ الی۵۰۰ متری مرکز ولسوالی حضور دارند.

او گفت که حضور آنان در منطقه باعث شده که مرکز ولسوالی در تیررس گروه طالبان قرار داشته باشد و دولت مرکزی باید با اعزام نیروهای بیشتر عملیات نظامی برای پاکسازی کامل این ولسوالی راه اندازد.

به گفته او از ۶۴ روستای ولسوالی ینگی‌قلعه اکنون ۲۹ قریه در کنترل گروه طالبان است.

او گفت در درگیری دیشب به نیروهای امنیتی افغان تلفات وارد نشده و فقط دو نفر از سربازان پلیس نظم عمومی زخمی شده‌اند، به ساختمان‌های دولتی در مرکز ولسوالی نیز خسارت اندک وارد شده‌است.

آقای فیضی درباره وضعیت زندگی مردم در روستاهای تحت کنترل طالبان گفت که دولت تلاش دارد تا چند مکتب/مدرسه را در این ولسوالی‌ها باز نگه دارد که زمینه آموزش برای دانش آموزش فراهم باشد.

خلیل اثیر، سخنگوی پلیس تخار نیز گفت که طالبان شب گذشته از چهار مسیر به مرکز ولسوالی ینگی‌قلعه حمله کرده بودند.

او گفت که با اعزام نیروهای کمکی و مقاومت نیروهای امنیتی مستقر در این ولسوالی حمله طالبان دفع شده و اکنون نیروهای طالبان به منطقه جنگل برگشته‌اند.

او گفت نیروهای شورشی اسلحه سنگین ندارند و بیشتر آنان به آر.پی.جی و سلاح‌های سبک مجهز هستند.

به گفته آقای اثیر این درگیری ساعت‌ها طول کشید و افزود که فقط ۶ نفر از نیروهای طالبان درحد فاصل شهر کهنه و شهر جدید زخمی شدند.

منابع محلی نیز به بی‌بی‌سی گفته که افراد گروه طالبان شب گذشته وارد مرکز ولسوالی ینگی‌قلع شدند و به دلیل درگیری میان نیروهای طالبان و نظامیان افغانستان شماری از ساختمان‌های دولتی نیز آسیب دیده‌اند.

گروه طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده است.