پخش برنامه‌های تلویزیون بی‌بی‌سی ازبکی از امروز آغاز می‌شود

رحیمی و اسکندری
Image caption مجریان این بولتین ده دقیقه ای فیروز رحیمی و لوئیزا اسکندری، خبرنگاران بخش ازبکی هستند

تلویزیون 'بی‌بی‌سی اوزبیک ' پخش برنامه به زبان ازبکی را از امروز (دوشنبه، ۱۳ سنبله/شهریور) برای مخاطبان خود در افغانستان آغاز می‌کند.

محتوای برنامه‌های تلویزیون ازبکی بی‌بی‌سی را خبرنگاران بخش ازبکی در افغانستان و لندن تهیه و اجرا می‌کنند و از ساعت شش عصر از طریق شبکه تلویزیون آرزو، که مرکز آن در مزارشریف، در شمال افغانستان است، پخش می‌شود.

دلارام ابراهیموا، سردبیر بخش ازبکی بی‌بی‌سی گفته: "برای ما این زمانِ بسیار هیجان‌انگیزی است؛ زیرا با راه‌اندازی این برنامه، ما حضور خود را در افغانستان گسترش می‌دهیم. از طریق مطالب جمع‌آوری شده توسط خبرنگاران بی‌بی‌سی ازبکی در داخل افغانستان، بولتن خبری ما ابعاد منطقه‌ای را به اخبار بین‌المللی اضافه می‌کند."

خانم ابراهیموا افزود: "ما با ارائه گزارش‌ و خبر در مورد مسائل سیاسی، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی برای این گروه از مخاطبان، می‌خواهیم بر صحنه رسانه‌ای افغانستان اثرگذار باشیم. ما تمام تلاش خود را به خرج خواهیم داد تا مخاطبان بیشتری در میان زنان و جوانان پیدا کنیم."

مجریان این بولتین ده دقیقه‌ای فیروز رحیمی و لوئیزا اسکندری، خبرنگاران بخش ازبکی هستند.

Image caption بی‌بی‌سی ازبکی از ساعت شش امروز روی آنتن می‌رود

سرویس ازبکی بی‌بی‌سی در اعلامیه‌ای نوشته است: "این برنامه صریح و پویا را روزنامه‌نگاران بخش ازبکی بی‌بی‌سی در لندن و شمال افغانستان با خبرها، مصاحبه‌ها و تحلیل‌های همه‌جانبه در باره مسائل مهم و اصلی روز جهان منطقه و افغانستان تهیه می‌کنند."

اعلامیه افزوده است: "برای تولید این برنامه، تیم ازبکی با بخش افغانستان و بخش فارسی بی‌بی‌سی همکاری دارد و از حمایت شبکه خبرنگاران بی‌بی‌سی در سراسر بهره‌مند است."

آغاز به کار این تلویزیون بخشی از بزرگترین برنامه توسعه بخش جهانی بی‌بی‌سی از دهه ۱۹۴۰ میلادی گفته شده است. این برنامه شامل افزایش ۱۲ سرویس جدید در اروپا، آسیا و افریقا می‌شود.

Image caption دلارام ابراهیموا (چپ)، سردبیر بخش ازبکی بی‌بی‌سی

تلویزیون ازبکی بی‌بی‌سی علاوه بر پخش از طریق تلویزیون محلی آرزو، از طریق فیسبوک و یوتیوب نیز پخش خواهد شد.

بی‌بی‌سی ازبکی در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، یوتیوب، اینستاگرام، گوگل پلاس و توییتر حضور فعالی دارد.

بی‌بی‌سی ازبکی بخشی از سرویس جهانی بی‌بی‌سی است.

پیش از این تلویزیزیون پشتوی بی‌بی‌سی با پخش بولتین پانزده دقیقه‌ای از طریق تلویزیون محلی شمشاد، کارش را در ۳۰ جدی/دی آغاز کرد و از ۳۰ جدی ۱۳۹۲ برنامه های آن نیم‌ساعته شد.

بزرگترین کانال تلویزیونی بی‌بی‌سی در منطقه بی‌بی‌سی فارسی است که از ۲۵ جدی/دی ۱۳۸۷ کار خود را آغاز کرد که علاوه بر لندن، در کابل و واشنگتن دفتر و در چند کشور منطقه خبرنگار دارد.‌