یک مرکز آتش‌نشانی برای هر یک میلیون نفر در کابل

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption این مرکز تجارتی در غرب کابل به دلیل بروز آتش سوزی کاملا سوخت

شهر کابل براساس اعلام اداره مرکزی آمار افغانستان حدود چهار میلیون جمعیت دارد. اداره آتش‌نشانی می‌گوید که فقط چهار مرکز آتش‌نشانی با امکانات محدود در شهر فعالیت دارند.

به تازگی حکومت افغانستان تصمیم گرفته مراکز آتش نشانی کابل را افزایش دهد. بر اساس طرحی که تازه تصویب شده، ۲۱ مرکز آتش‌نشانی در مناطق مختلف شهر و ولسوالی‌های ولایت کابل با تجهیزات مدرن ساخته خواهد شد. هدف این برنامه رسیدگی به موقع به حوادث آتش‌سوزی اعلام شده ‌است.

مردم از خدمات که توسط چهار مرکز آتش نشانی در کابل ارائه می‌شود راضی هستند ولی رسیدگی به رویدادهای آتش‌سوزی در بسیاری از ولایات و حتی کابل با مشکلات زیادی مواجه ‌است. گفته می‌شود که طرحی برای بهبود آن هم هنوز وجود ندارد.

کابل به دلیل تراکم جمعیت با ده‌ها مشکل از جمله حوادث آتش‌سوزی روبرو است.

بر اساس آمار اداره آتش نشانی افغانستان در یک سال گذشته بیش از ۱۴۰۰ حوادث غیر مترقبه در افغانستان اتفاق افتاده که بیش از ۹۰ درصد آن آتش‌سوزی بوده ‌است.

به گفته مسئولین این اداره، بیشتر حوادث آتش‌سوزی در شهرهای بزرگ بخصوص کابل پایتخت رخ داده‌ است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آتش نشان افغانستان تجهیزات اندک دارند

حفیظ الله، مسئول بخش مخابره دفتر مرکزی آتش نشانی می‌گوید که روزانه سه تا پنج تلفن دریافت می‌کند که به دلیل وقوع آتش سوزی مردم خواستار کمک هستند.

او می‌گوید که بسیاری از مردم به شماره ۱۱۹ پلیس تماس می‌گیرند و بعد پلیس به مرکز آتش نشانی اطلاع می‌دهد.

در حال حاضر، چهار مرکز آتش نشانی در مناطق مختلف کابل فعالند، با توجه جمعیت چهار میلیونی شهر کابل این مراکز ناکافی است. برای رسیدگی به حوادث آتش سوزی در شهر کابل نیاز به ۲۱ مرکز آتش نشانی در این شهر است.

ژنرال محبوب امیری، رئیس اداره آتش نشانی افغانستان می‌گوید که کمیته اقتصادی شورای وزیران افغانستان طرحی توسعه آتش نشانی را تصویب کرده و به‌زودی با همکاری وزارت شهرسازی و شهرداری کابل در ۲۱ ناحیه کابل و برخی از ولسوالی‌های این ولایت مراکز آتش نشانی جدید ساخته می‌شود.

او می‌گوید که برای ایجاد این مراکز بارها به وزارت کشور/داخله افغانستان و شورای وزیران پیشنهاد کرده که مراکز آتش نشانی در مناطق مختلف شهر کابل ایجاد شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption برای جمعیت چهار میلیونی شهر کابل حدود ۲۴۰ آتش نشان و ۶۰ وسیله نقلیه وجود دارد

برای جمعیت چهار میلیونی شهر کابل حدود ۲۴۰ آتش نشان و ۶۰ وسیله نقلیه وجود دارد که در برابر هر ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر یک آتش نشان می‌شود. استانداردهای جهانی این است که به ازای هر ۲هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت باید یک آتش‌نشان وجود داشته باشد.

علاوه بر آن توزیع ایستگاه‌های آتش‌نشانی در هر شهر باید در محلی ایجاد شود که از هنگام اعلام حادثه تا رسیدن آتش‌نشانان به محل حادثه، ۳ تا ۵ دقیقه بیشتر زمان صرف نشود.

تجهیز مراکز آتش نشانی با وسایل مدرن از جمله جرثتقیل و تانکرهای ده تا ۲۰هزار لیتری جزء طرح جدید است، وسایلی که به دلیل نبود آن نیروهای آتش‌نشانی در برخی موارد موفق به مهار آتش در موقع مناسب نشده‌اند.

مرکز تجارتی اباسین زدران درغرب کابل، مرداد ماه سال گذشته دچارآتش‌سوزی شد. مرکز آتش نشانی کابل از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر موفق به کنترل آتش سوزی و مهار آتش در این مرکز نشد و در نهایت بیشتر دارایی‌های مردم در این مرکز سوخت.

با اجرای برنامه جدید دولت افغانستان، گفته می‌شود که به‌زودی اجرا خواهد شد، شاید بخش زیادی مشکلات ناشی از آتش سوزی در کابل حل شود، ولی ولایت‌های افغانستان هنوز با مشکلات زیادی مواجه‌است و طرحی برای بهبود وضعیت مرکز آتش نشانی در آنجاها در دست نیست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وقوع آتش سوزی بارها در افغانستان خسارت سنگین به بار آورده است

هفته گذشته آتش‌سوزی در ولسوالی سیاه گرد ولایت پروان در شمال کابل به دلیل بروز آتش سوزی و نرسیدن کمک به وموقع، حدود ۴۰۰ مغازه در آتش سوخت. نبود مراکز آتش نشانی در ولایت پروان باعث شد که آتش‌نشانان از کابل برای مهار آتش به این محل اعزام شوند.

ولسوالی چاه آب ولایت تخار در شمال شرق افغانستان و بازار خرید و فروش چوب ساختمانی در ولسوالی سرخ رود ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیز به دلیل نبود امکانات کاملا در آتش سوختند.

مقام‌های افغان تایید می‌کنند که اداره‌های آتش نشانی در اغلب ولایت‌های افغانستان کمترین امکانات را در اختیار دارند. شمار دقیق وسایل آتش نشانی در ولایات مشخص نیست، اما گفته می‌شود در برخی ولایت‌ها فقط دو یا سه وسیله نقلیه وجود دارد.

به گفته مقام‌های افغان این کشور از کشورهای به حساب می‌آید که آمار حوادث آتش‌سوزی در آن بالا است.

بی‌توجهی بیشتر مردم در زمان استفاده از مواد سوختی بخصوص گاز مایع از عوامل عمده بروز حوادث آتش‌سوزی در این کشور دانسته می‌شود.

براساس قانون افغانستان ساختمان‌های تجارتی و مسکونی باید با راه‌های خروج اضطراری و تجهیزات آتش نشانی مجهز باشند، اما به گفته مقامات به این بخش توجه چندانی نشده‌است.

سطح پایین آگاهی مردم در مورد مهار آتش‌سوزی نیز از مشکلات دیگر است که باعث ایجاد خسارت‌های زیادی برای مردم افغانستان می‌شود.