واکنش عضو مجلس افغانستان به تحولات میانمار خبرساز شد

حق نشر عکس .
Image caption پیمان: من چیزی مثل طنز نوشتم تا به گوش جهان برسد که وقتی شما در برابر ویرانه مجسمه بودا به این حد حساس شدید، چرا در برابر کشتار انسان‌های بیگناه در برما حتی صدای‌تان بر نمی‌آید

یک عضو مجلس افغانستان در واکنش به آنچه که کشتار مسلمانان در میانمار (برمه) گفته شده، از تخریب پیکره‌های بودا در بامیان به دست گروه طالبان ستایش کرده است.

امان‌الله پیمان در صفحه کاربری خود در فیسبوک نوشته: "با ارزش‌ترین کاری را که طالبان در زمان بودن‌شان در بامیان انجام دادند، انفجار مجسمه کثیف بودا بود."

او ضمن اعتراض شدید از کشتار میانمار، بر آیین بودایی و پیروان آن تاخته و خواستار نابودی تپه‌ای شده که پیکره بودای بامیان در کنار آن ساخته شده است.

نائب رئیس پیشین مجلس افغانستان به بی‌بی‎سی گفت که منظور او در این نوشته "طنز" بوده، ولی نگفت که تخریب پیکره‌های بودا در سال ۲۰۰۱ کار نادرستی بوده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نمایندگان تاکید کرد: "من چیزی مثل طنز نوشتم تا به گوش جهان برسد که وقتی شما در برابر ویرانه مجسمه بودا به این حد حساس شدید، چرا در برابر کشتار انسان‌های بیگناه در برما حتی صدای‌تان بر نمی‌آید."

گروه طالبان در ۲۱ حوت/اسفند ۱۳۷۹ (۱۱ مارس ۲۰۰۱) پیکره‌های ۳۵ و ۵۵ متری بودا را با فرمان ملا عمر، رهبر وقت این گروه، که آن را "غیراسلامی" می‌دانست، علی رغم مخالفت گسترده جهانی با باروت منفجر کرد.

احتمالاً این نخستین بار است که فردی در افغانستان، که به عنوان عضو مجلس، طرف‌داران زیادی دارد، اقدام طالبان را می‌ستاید و آن را به تحولات کشور میانمار ربط می‌دهد.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار هم در اعلامیه‌ای ضمن محکوم کردن کشتار مسلمانان در میانمار، نوشته که "قتل عام مسلمانان" میانمار پیشینه دارد و این کشتارها زمانی شدت یافت که گروه طالبان پیکره‌های بودا را در بامیان تخریب کردند و تصاویر ویدئویی آن در رسانه‌ها پخش شد.

این حزب از کشورهای اسلامی خواسته که "قتل عام وحشیانه" مسلمانان میانماری را محکوم کنند و به حمایت از این اقلیت مذهبی در میانمار، در کنار آنها قرار گیرند تا از این وضعیت نجات یابند.

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه طالبان دو پیکره بزرگ بودا را در ۱۱ مارس ۲۰۰۱ تخریب کردند

شمار زیادی از کسانی که پست فیسبوکی آقای پیمان را خوانده‌اند، از اظهار نظر او تمجید کرده‌اند، اما شمار زیادی دیگر او را نکوهش کرده و پرسیده‌اند که یک اثر تاریخی افغانستان به تحولات میانمار چه ربطی دارد.

آقای پیمان که در گذشته رئیس دفتر برهان‌الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز بوده، در واکنش به این انتقادها، پست دیگری در صفحه فیسبوک خود نوشته و منتقدانش را "پوک مغز و بی‌دین" خوانده و افزوده که در پست قبلی‌اش به این دلیل به تخریب پیکره‌های بودا اشاره کرده که سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق افغانستان به کشتار میانمار واکنش نشان دهد.

این روزها صفحه‌های بسیاری از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی فیسبوک پر است از تصاویر تکان‌دهنده‌ای که گفته می‌شود مربوط به کشتار مسلمانان میانمار است.

بسیاری از این کاربران کشتار مسلمان روهینگیا را محکوم کرده و خواستار موضع گیری کشورهای مسلمان شده‌اند.

سعادت غزنوی، از مشاوران دولت افغانستان این کشتار را در فیسبوک "وحشتناک" خوانده و حسین رهیاب نوشته که "بودیسم" به راحتی به "نابودیسم" تبدیل می‌شود.

برخی از کاربران با تزئین عکس‌های پروفایل خود با عکس‌های مسلمانان میانمار، به کشتار مسلمانان این کشور اعتراض کرده‌اند.

اما شماری دیگر از این کاربران واکنش‌های متفاوت‌تری نشان داده‎اند. به عنوان مثال، امرالله صالح نوشته که "تصفیه نژادی در برما واقعیت دارد اما ... باید بیاد داشته باشیم که تاریخ ۳۱ ماه می ۲۰۱۷ در چهارراهی زنبق [کابل] نزدیک به هزار افغان کشته و زخمی شدند. اول باید غم این را بخوریم که ده‌ها سال است این کشور [به] یک روهینگیای بزرگ تبدیل شده است. اولویت‌بندی مهم است."

عطا صفوی، عکس‌هایی از کشتار غیرنظامیان در حملات شورشیان در افغانستان را پخش کرده و نوشته که "این جا افغانستان است نه برمه. نخست باید درد خود را درمان کنیم و بعد به دیگران برسیم". این کاربر فیسبوک افزوده که در میانمار بودایی‌ها مسلمانان را می‌کشند و در افغانستان مسلمان‌ها برادران خود را "سرمی‌زنند".