تظاهرات در غرب افغانستان به حمایت از مسلمانان در میانمار

افغانستان
Image caption این معترضان خواستار دفاع از مسلمانان برمه شدند

صدها تن از اهالی شهر هرات در غرب افغانستان در حمایت از مسلمانان میانمار (برمه) تجمع اعتراضی برپا کردند.

معترضان امروز، چهارشنبه، ۱۵ سنبله/شهریور رفتار خشونت‌بار سربازان ارتش برمه را با مسلمانان این کشور "نسل‌کشی" خوانده و آن را محکوم کردند.

این تجمع بر اساس فراخوان نهادی موسوم به "نجم" یا "نهاد جوانان مسلمان" برپا و شرکت کنندگان از دولت افغانستان و جامعه‌ جهانی خواستند تا برای دفاع از مسلمانان برمه بر دولت این کشور فشار وارد کنند.

تجمع به صورت مسالمت‌آمیز برگزار و پایان یافت ولی از لحن سخنرانان این مراسم مشخص بود که از رفتار ارتش برمه با مسلمانان بسیار خشمگین هستند.

بیشتر شرکت کنندگان این تجمع جوانان و دانشجویان بودند.

احمد زبیرسلجوقی، یکی از معترضان به بی‌بی‌سی گفت: "از نهادهای بین‌المللی تقاضا داریم که از موضع گیری‌های لفظی و زبانی دوری کنند و در عمل اقدام کنند. آنان که دم از ارزش‌های انسانی و حقوق بشری می‌زنند باید حالا بیایند و جلو این ظلم و ستم را در اکثر کشورهای اسلامی مخصوصا در برمه بگیرند."

Image caption آنان خواستار توقف "کشتار" مسلمانان برمه شدند

دولت افغانستان نیز دو روز پیش در اعلامیه‌ای رفتار سربازان ارتش برمه با مسلمانان این کشور را وحشیانه و ضد بشری خوانده و محکوم کرد.

انتشار گزارش و تصاویری از وضعیت مسلمانان روهینگیا واکنش‌های تندی را از سوی برخی کشورهای مسلمان در پی‌داشته که به خصوص سکوت آنگ سان سوچی، از برندگان صلح نوبل را هدف انتقاد شدید قرار داده‌اند.

آنگ سان سوچی، رهبر دولت برمه از نحوه گزارش‌دهی در مورد وضعیت مسلمانان روهینگیا انتقاد کرده در مطلبی در فیسبوک رسمی دفتر خود نوشت که "وجود کوه یخ اطلاعات نادرست" در این مورد باعث ارائه "تصویری معوج" از واقعیات شده‌است.

روز ٢٥ اوت، شورشیان روهینگیا به پایگاه‌های ارتش و مراکز پلیس میانمار در راخین حمله کردند که به عملیات متقابل ارتش منجر شد. در روزهای بعد نیروهای دولتی متهم شدند که به تعقیب و آزار مسلمانان روهینگیا پرداخته که در نتیجه آن، دست کم چهارصد نفر کشته شده و هزاران نفر نیز خانه‌های خود را ترک کرده و به کوهستان‌ها یا بنگلادش در همسایگی میانمار پناه برده‌اند.

گفته می‌شود در طول این مدت بیش از شصت هزار خانه متعلق به مسلمانان روهینگیا توسط نیروهای دولتی و هواداران آنها به آتش کشیده شده‌ است.

موضوعات مرتبط