عذرخواهی ناتو به دلیل پخش برگه‌های تبلیغاتی 'توهین‌آمیز' در افغانستان

در بیانیه ناتو آمده است: ماموریت 'حمایت قاطع' به آینده افغانستان متعهد بوده و از وقوع این اشتباه پوزش می‌طلبد حق نشر عکس RS Nato/FB
Image caption در بیانیه ناتو آمده است: ماموریت 'حمایت قاطع' به آینده افغانستان متعهد بوده و از وقوع این اشتباه پوزش می‌طلبد

ماموریت 'حمایت قاطع ' ناتو در افغانستان به دلیل پخش برگه‌های تبلیغاتی در ولایت پروان، واقع در شمال کابل در روزهای اخیر، عذرخواهی کرده است.

در این برگه تبلیغاتی، شیری دیده می‌شود که به دنبال یک سگ سفید است و پرچم گروه طالبان با عباراتی مذهبی روی این سگ قرار داده شده است.

در بیانیه ناتو پخش این برگه تبلیغاتی "توهین‌آمیز" به مقدسات مسلمانان ارزیابی شده و به دلیل انتشار آن عذرخواهی شده است.

ناتو گفته که در حال تحقیقات درباره چگونگی اتفاق این رویداد بوده و مسئولان آن تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

گروه طالبان در واکنش به این رویداد در بیانیه‌ای گفته است: "آمریکایی‌های اشغالگر دشمنان دین ما هستند. حالا شما باید دانسته باشید که مجاهدین پاسپان دین و کشورتان هستند."

پخش این برگه تبلیغاتی، با واکنش مسئولان محلی پروان و همچنین علمای دینی در این ولایت همراه بوده است.

محمد عاصم عاصم، والی پروان گفته که این موضوع را هیأت حقیقت‌یاب بررسی می‌کند و نتایج آن در اختیار مردم گذاشته می‌شود.

پنج سال پیش، به دنبال آتش زدن نسخه‌های قرآن در پایگاه نظامی بگرام، وزارت دفاع آمریکا عذرخواهی کرده و گفته بود که این گونه اقدامات بازتاب‌دهنده نظرات ارتش آمریکا نیست.

در گذشته حوادث مشابهی که اهانت به مقدسات دینی تعبیر ‌شده، دردسر زیادی را برای سربازان ناتو و کارمندان بین‌المللی در افغانستان ایجاد کرده است.

با این حال، در مواردی هم، گروه طالبان و سایر گروه‌های مخالف دولت، برای برانگیختن مردم علیه نیروهای خارجی تلاش کرده‌اند گزارش‌هایی را در مورد اهانت به مقدسات دینی از سوی نیروهای ناتو منتشر کنند.