سال آموزشی مناطق گرمسیر افغانستان با انبوهی از مشکلات آغاز شد

مدرسه حق نشر عکس Getty Images
Image caption در سراسر کشور حدود هزار و ۲۰۰ مکتب/مدرسه در سراسر کشور بسته هستند باعث محرومیت سه‌ونیم میلیون کودک از آموزش شده است

سال آموزشی در مناطق گرمسیر افغانستان در حالی آغاز شده که اعتراض‌هایی از ناامنی، کمبود معلم زن، بالا بودن میزان فساد و نبود فضای آموزشی مناسب مطرح است.

اگرچه سال آموزشی بیشتر مناطق افغانستان در آغاز سال نو خورشیدی اما در مناطق گرمسیر از پانزدهم سنبله/شهریور آغاز می‌شود. دانش‌آموزان در این مناطق به دنبال مرخصی تابستانی به مدارس رفتند.

اما در بخش‌هایی از مناطق گرمسیر افغانستان دانش‌آموزان به دلیل ناامنی نتوانستند به کلاس‌ها بروند؛ چرا که به گفته مقام‌ها، تهدیدهای امنیتی در این مناطق بسیار بالا است.

مسئولان وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان گفته‌اند در سراسر کشور حدود هزار و ۲۰۰ مکتب/مدرسه در سراسر کشور بسته هستند که باعث محرومیت سه‌ونیم میلیون کودک از آموزش شده است.

به گفته این مقام‌ها، فعالیت‌های گروه‌هایی مانند طالبان و دولت اسلامی (داعش) از منابع اصلی تهدید علیه مدارس به ویژه مدارس دخترانه هستند.

حق نشر عکس VPO
Image caption دانش: همه ما می‌دانیم که فساد مانع توسعه معارف است

منابع وزارت معارف می‌گویند که بیشتر مکتب‌های مسدود در ولایت‌های ناآرام زابل، ارزگان، هلمند و قندهار واقع شده‌اند، ولایت‌هایی که میزان نفوذ گروه طالبان در آن‌ها بالا است.

از ولایت جوزجان در شمال کشور گزارش شده که گروه داعش بخشی از حقوق معلمان را در مناطق روستایی تحت نفوذش می‌گیرد و به آنها اجازه کار می‌دهد.

چنین مناطق به دلیل مخالفت گروه‌های تندرو با حضور دختران و زنان در مراکز آموزشی، کمبود آموزگاران زن چالش دیگری در برابر آموزش است.

علاوه براین، فرهنگ سنتی و سختگیری خانواده‌ها نیز باعث شده که زنان نتوانند به کار معلمی بپردازند و دختران هم از آموزش محروم شوند.

با وجود این، ۳۳ درصد از حدود ۲۰۰ هزار معلم مکاتب افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند و از نزدیک به ۱۷ هزار مکتب، حدود ۱۵ درصد آنها دخترانه و شماری دیگر مختلط هستند.

شمار کل دانش‌آموزان کشور به ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد که ۳۹ درصد آنها را دختران تشکیل می‌دهند.

حق نشر عکس KMIC
Image caption والی قندهار (دوم از راست) گفته که دهها مکتب در این ولایت اصلاً وجود خارجی ندارد، اما بودجه فعالیت آنها اجرا می‌شود

فساد چالش دیگری است که سرور دانش، معاون دوم رئیس جهموری روز چهارشنبه (۱۵ سنبله) "مانع توسعه معارف" دانست.

آقای دانش در همایشی در کابل گفت: "حیف و میل شدن امکانات و منابع، قراردادها و تدارکات غیر شفاف، معلمین خیالی، ساختمان‌های نیمه‌کاره و مکاتب فاقد تعمیر (ساختمان) و کتاب و معلم، همگی ناشی از فساد و سوء استفاده‌هایی است که متأسفانه در رده‌های مختلف معارف رخنه کرده است."

او تاکید کرد: "رهبری وزارت معارف باید در مرحله اول و قبل از هر برنامه دیگر، برنامه جامع و دقیقی را در مبارزه با فساد تهیه و تطبیق کند."

در همین حال، زلمی ویسا، والی قندهار در مراسم آغاز سال آموزشی در قندهار گفت که فساد گسترده در نظام آموزشی باعث شده که کیفیت آموزش به‌شدت افت کند.

به گفته آقای ویسا، ۴۷ مکتب در قندهار اصلاً وجود خارجی ندارد و در یک ولسوالی قندهار هیچ مکتب باز نیست، اما بودجه آموزشی آن اجرا می‌شود.

چالش‌های عمده در برابر نظام آموزشی افغانستان باعث شده که میزان بیسوادی در این کشور بسیار بالا باشد. براساس آمارهای رسمی، از ۶۰ تا ۶۵ درصد جمعیت این کشور بیسواد هستند.