بودجه انتخابات پارلمانی افغانستان هنوز تامین نشده است

انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است سال آینده برگزار شود حق نشر عکس Getty Images
Image caption انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است سال آینده برگزار شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید نگرانی‌های امنیتی و مسایل بودجه‌ای هنوز دو "نگرانی بزرگ" پیش روی انتخابات آینده مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی‌های این کشور است.

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان به تاریخ ۱۶ سرطان/تیر سال ۱۳۹۷ برگزار شود.

امروز اعضای کمیسیون انتخابات با نمایندگان شماری از احزاب سیاسی، سفارت‌ها، نهادهای بین‌المللی و فعالان مدنی در کابل دیدار مشورتی داشت.

برگزاری انتخابات به وقت تعیین شده و چگونگی شفافیت انتخابات از نگرانی بیشتر سخنرانان این نشست بود.

امام محمد وریماچ، رئیس دارالانشای/دبیرخانه این کمیسیون در گفت‌وگو با فرهاد محمدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "ما نمی‌توانیم بگوییم که نگران مسایل امنیتی و مالی نیستیم. در بخش ارزیابی مراکز رای دهی نیروهای امنیتی بسیار کمک کرده‌اند. با وجودی که یک مقدار بهبود را در وضعیت امنیتی شاهد هستیم ولی قناعت بخش و کافی نیست."

پیش از این آقای وریماچ گفته بود برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها به بودجه‌ای حدود ۲۱۰ میلیون دلاری نیاز است.

دولت افغانستان هم اعلام کرده بود که از بودجه مورد نیاز انتخابات، تنها ۳۰ میلیون دلار آن را دولت تامین می‌تواند.

رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات می‌گوید مذاکرات آنها برای به دست آوردن بودجه مورد نیاز هنوز ادامه دارد. او در مورد مقدار بودجه به دست آمده و یا تعهد شده معلومات نداد.

رهنمود امنیتی انتخابات پارلمانی افغانستان نیز به تازگی میان مسئولان امنیتی این کشور و مقامات کمیسیون مستقل انتخابات به امضا رسیده است.

Image caption انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است سال آینده برگزار شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید تلاش دارد تا در انتخابات آینده از فنآوری جدید به شمول بیومتریک استفاده کند که تا حال چند شرکت بین‌المللی طرح‌های خود را با این کمیسیون شریک کرده‌اند که هیچ‌کدام تا حال نهایی نیست.

این کمیسیون بارها از نیاز استفاده از شناسنامه‌های الکترونیک در شفافیت هرچه بیشتر انتخابات نیز سخن زده است. کارهای مقدماتی توزیع این شناسنامه‌ها از سوی وزارت داخله/کشور افغانستان تازه آغاز شده اما کارشناسان می‌گویند این روند شاید سالها را در برگیرد.

پرنیل کاردیل، معاون نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان که در مراسم امروزی کمیسیون انتخابات اشتراک داشت نیز به برگزاری انتخابات شفاف تاکید کرد.

او گفت که انتخاباتی معتبر است که مردم به نتایج آن اعتماد داشته باشند و مردم به انتخاباتی اطمینان پیدا می‌کنند که شفاف باشد.

وی همچنین به نمایندگی از جامعه جهانی اعلام کرد که آنها از آمادگی‌های دولت افغانستان برای برگزاری انتخابات حمایت می‌کنند.

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، "مدت کار اعضای پارلمان در اول ماه سرطان (تیر) سال پنجم کاریشان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد و انتخابات پارلمانی باید ۳۰ تا شصت روز قبل از پایان دوره کار مجلس نمایندگان برگزار شود."

به این ترتیب باید انتخابات پارلمانی افغانستان در ماه ثوراردیبهشت یا جوزا/خرداد ۱۳۹۴ برگزار می‌شد، ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرده است.

مطالب مرتبط