تهدید طالبان ۵۴ مرکز درمانی را در ارزگان تعطیل کرد

شهر ترینکوت، مرکز ارزگان حق نشر عکس Getty Images
Image caption تعطیلی مراکز درمانی در ارزگان بیانگر آسیب‌پذیری حاکمیت دولت و میزان نفوذ طالبان است

رئیس اداره صحت/بهداشت ولایت ارزگان در جنوب افغانستان گفته که به دنبال تهدید گروه طالبان، ده‌ها درمانگاه تعطیل شده است.

خان‌آقا میاخیل، روز جمعه (۳۱ سنبله/شهریور) به بی‌بی‌سی گفت که از ۵۹ درمانگاه و بیمارستان این ولایت، ۵۴ مرکز درمانی تعطیل شده است.

آقای میاخیل افزود که گروه طالبان به تمام این مراکز زنگ زده و از مسئولان آنها خواسته که عرضه خدمات درمانی را تعطیل کنند.

به گفته رئیس اداره بهداشت ارزگان، خواست گروه طالبان این است که دست‌کم در سه محل مورد نظر این گروه مراکز درمانی مجهز ساخته شود، در بعضی درمانگاه‌های مورد نظر این گروه بخش‌های جراحی فعال شود و در مراکز درمانی و کمپین واکسیناسیون افراد مورد نظر این گروه استخدام شوند.

آقای میاخیل افزود که به دنبال تعطیلی این مراکز درمانی، که برخی از آنها در حومه شهر ترین‌کوت، مرکز ولایت ارزگان موقعیت دارند، حدود ۲۵۰ هزار نفر از دسترسی به خدمات درمانی محروم شده‌اند.

این مقام محلی وزارت صحت گفت که این موضوع را با مقام‌های ارشد دولت، از جمله والی ارزگان در میان گذاشته تا برای آن "راه‌حلی محلی" پیدا شود، اما توضیح نداد که منظورش از چنین راه حلی چیست.

یکی دیگر از مسئولان درمانی ولایت ارزگان به بی‌بی‌سی گفت که دولت پیش از این وعده داده بود که سه مرکز مجهز درمانی را در محلات مورد نظر گروه طالبان می‌سازد، اما تا حال این وعده خود را عملی نکرده و حالا این گروه در واکنش به این "خلف وعده"، اقدام به بستن مراکز درمانی کرده است.

به این ترتیب، چنان که آقای میاخیل توضیح داد، تنها پنج مرکز درمانی، از جمله بیمارستان ولایتی ارزگان در شهر ترین‌کوت برای عرضه خدمات باز است، اما امین‌الله توخی، رئیس این بیمارستان به بی‌بی‌سی گفت که طالبان از این بیمارستان هم خواسته که کارهای خود را تعطیل کند، ولی بیمارستان به صورت "نیمه فعال" به کارش ادامه می‌دهد.

گروه طالبان تا حال در این مورد اظهار نظر نکرده است.

تعطیلی این مراکز درمانی در ارزگان بیانگر آن است که حاکمیت دولتی در این ولایت تا چه حدی آسیب‌پذیر است و گروه طالبان تا چه میزان نفوذ دارد.