پرتاب لنگه کفش به حکمتیار در نماز جمعه هرات

حکمتیار حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای حکمتیار در حال خواندن خطبه نماز جمعه بود که فردی به سوی او لنگه کفش پرتاب کرد

منابع محلی در غرب افغانستان گفته‎اند که فردی در جریان نماز جمعه در هرات به سوی گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی لنگه کفش پرتاب کرده و نماز جمعه مختل شده است.

آقای حکمتیار در نماز جمعه (۳۱ سنبله/شهریور) در مسجد جامع هرات حضور داشت و در وقت خواندن خطبه، یکی از نمازگزاران به سوی او کفش پرتاب کرد.

عکسی از شبکه‎های اجتماعی از لحظه پرتاب کفش به سوی رهبر حزب اسلامی دست به دست می‎شود، نشان می‎دهد که فردی از صف چهارم یا پنجم این کار را انجام می‌دهد.

شاهدان عینی گفته‎اند که پس از پرتاب کفش، صف نماز بهم خورد و بسیاری‎ها به گمان این که مهاجم انتحاری وارد نمازگزاران شده، محل را ترک کردند.

یک منبع دولتی به بی‎بی‎سی گفته که پس از پرتاب کفش به سوی آقای حکمتیار، "برای پنج دقیقه جریان برگزاری نماز مختل و سپس اقامه شد".

این منبع که نمی‎خواهد نامش ذکر شود، افزود که اداره امنیت ملی یک مرد را به اتهام پرتاب کفش به سوی گلبدین حکمتیار بازداشت کرده است.

حق نشر عکس FB
Image caption این عکس در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که گفته شده لحظه پرتاب کفش به سوی آقای حکمتیار را نشان می دهد

آقای حکمتیار چند روز است که در هرات به سر می‎برد و با فرماندهان جهادی و هواداران خود دیدار می‎کند.

به دنبال ورود رهبر حزب اسلامی به هرات، شماری از فعالان مدنی و مخالفان او دست به تظاهرات زدند و پلاکارت‎هایی که روی آنها شعارهایی علیه او نوشته شده بود، حمل کردند. معترضان او را متهم به "تفرقه‌افگنی" کردند.

پس از ورود آقای حکمتیار به کابل و برگزاری بزرگ‎ترین همایش همایش هواداران او در پایتخت هم دهها نفر علیه او تظاهرات کردند و شعارهای تندی سر دادند.

آقای حکمتیار یکی از طرف‎های اصلی جنگ‎های داخلی دهه هفتاد خورشیدی بود. نهادهای حقوق بشری او را متهم به دست داشتن در جنایات جنگی و نقض حقوق بشر می‎دانند.

نام آقای حکمتیار در شانزده سال گذشته در فهرست سیاه سازمان ملل درج و خودش تحت پیگرد بین‎المللی بود، اما پس از امضای توافقنامه صلح بین دولت و آقای حکمتیار، اسم او از این فهرست به درخواست دولت افغانستان حذف شد.

یک روز پس از امضای توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و آقای حکمتیار، دیدبان حقوق بشر، امضای این توافقنامه را بی‎احترامی به قربانیان جنایات جنگی دانست.

آقای حکمتیار اتهامات علیه خود، از جمله نقض حقوق بشر و جنایات جنگی و موشک‎پرانی به سوی شهر کابل در سال‎های نخست دهه هفتاد را رد می‎کند.