فردی که به سوی حکمتیار کفش پرتاب کرد، از زندان آزاد شد

دادشانی حق نشر عکس FB
Image caption دادشانی به رسانه‌ها گفته که براساس انگیزه های شخصی اقدام به پرتاب کفش به سوی حکمتیار کرده و با هیچ گروه سیاسی ارتباط ندارد

منابع رسمی تایید کرده‌اند مردی که به سوی گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان کفش پرتاب کرد، از زندان آزاد شده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات روز سه‌شنبه (۴ میزان/مهر) به بی‌بی‌سی گفت که عبدالواحد دادشانی از زندان آزاد شده است.

آقای فرهاد افزود: "بعد از این که تحقیقات تکمیل شد، [عبدالواحد دادشانی] از سوی امنیت ملی رها شد. او به خاطر بررسی‌های بیشتر نگهداشته شده بود."

پیشتر گفته شده بود که آقای دادشانی در اقامتگاه والی هرات (باغ آزادی) ضرب و شتم شده است؛ اما سخنگوی والی هرات گفت که آقای حکمتیار در آنجا اقامت داشته و آقای دادشانی برای "صحبت بیشتر" به آن جا منتقل شده بود، چون "محل امنی" بوده است.

آقای فرهاد تاکید کرده که "گزارش مستندی از شکنجه او نداریم. اگر ادعایی در این مورد باشد، به صورت جدی بررسی می‌شود، اما گزارش در مورد شکنجه او را نمی‌توانم تایید کنم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حکمتیار پس از آشتی با دولت، این نخستین بار بود که در یک سفر ولایتی به هرات رفته بود تا در میان مردم سخنرانی کند

عبدالصمد دادشانی، برادر عبدالواحد دادشانی گفته که او تنها پس از پرتاب کفش به سوی آقای حکمتیار در داخل مسجد ضرب و شتم شده، ولی در اقامتگاه والی و محل اقامت هبر حزب اسلامی ضرب و شتم نشده است.

او افزود که برادرش "صدماتی" دیده و به لحاظ روحی وضعیت رضایت بخشی ندارد.

عکس هایی که از عبدالواحد دادشانی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، او را در حالی نشان می‌دهد که سرش را با پارچه سفیدی بسته شده است.

عبدالواحد دادشانی روز ۳۱ سنبله در جریان نماز جمعه به سوی گلبدین حکمتیار کفش پرتاب کرد و به دنبال آن ماموران اداره امنیت ملی او را بازداشت کردند.

یک نماینده حزب اسلامی در هرات به بی‌بی‌سی گفته که پرتاب کفش به سوی آقای حکمتیار برخاسته از "عقده شخصی نبوده"، بلکه به گفته او احتملا "دست‌هایی پشت این حادثه وجود داشته است."

حق نشر عکس FB
Image caption برادر عبدالواحد دادشانی (وسط) گفته که او "صدماتی" دیده و به لحاظ روحی وضعیت رضایت بخشی ندارد

شخص آقای دادشانی اگرچه هنوز حاضر نشده تا در مورد انگیزه پرتاب کفش به سوی رهبر حزب اسلامی سخن بگوید، اما برادرش گفت که او عقده شخصی علیه آقای حکمتیار ندارد و این کار را "بخاطر مردم افغانستان" کرده است.

ساعاتی پیشتر از آزادی این دانشجوی ۲۳ ساله حقوق و علوم سیاسی، شماری از فعالان مدنی در شهر هرات برای آزادی او تظاهرات کردند و خواستار آزادی او شدند.

پرتاب کفش به سوی حکمتیار و زندانی شدن دادشانی، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی افغانستان بازتاب گسترده‌ای داشته است.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان مدنی این اقدام آقای دادشانی را اقدامی نمادین برای اظهار "نفرت" از رهبر حزب اسلامی تلقی و از آن حمایت کردند، اما برخی کاربران دیگر این اقدام او را محکوم کردند.