وزارت داخله افغانستان: سوءاستفاده جنسی از بیوه سربازان تکان‌دهنده است

افغانستان حق نشر عکس MOI
Image caption آقای برمک به طور ضمنی استفاده جنسی از بیوه‌های سربازان کشته شده را تایید کرد

وزارت امور داخله/کشور افغانستان سوءاستفاده جنسی مقام‌های نظامی افغان از بیوه‌های سربازان کشته‌شده در جنگ را تکان‌دهنده خوانده است.

ویس احمد برمک، سرپرست وزارت داخله افغانستان امروز سه‌شنبه، چهارم میزان/مهر در دیدار با خانواده‌های سربازان افغانی که در جنگ کشته شده‌اند، گفت:

"شاید آمریکایی‌هایی هستند که تحقیق می‌کنند. خواهران و برادران و وارثان شهدا شاید این حرف را به ما نگویند. به خاطری که فکر می‌کنند این زنجیره فساد از پایین تا بالا، همه در آن شریک هستند. ]و فکر می‌کنند [ اگر بگوییم شاید به ما کسی ضرر برساند."

قبل از این در بعضی از رسانه‌ها به نقل از اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارشی منتشر شده بود و حاکی بود که بیوه‌های سربازان افغانی که در جریان جنگ کشته شده‌اند، برای دریافت حقوق بازنشستگی شوهران خود از سوی مقام‌های وزارت داخله افغانستان مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
' سوء استفاده جنسی مقام‌های نظامی افغان از بیوه‌های سربازان کشته شده'

در این نشست که به بهانه "هفته شهید" در وزارت داخله افغانستان برگزار شده بود، آقای برمک گفت: "با تاسف برایتان بگویم که نمی‌توانم احساسات خود را بیان کنم. پلیس افغانستان بیاید از [بیوه سرباز ] بخواهد که بیا با من این کار نامشروع را بکن، این بسیار تکان دهنده‌است."

او افزود:"لعنت به این پلیس، لعنت به او انسانی که یک عضو خانواده شهید می‌آید اما او می‌گوید بیا با من این کار را بکن، بسیار تکان دهنده است".

او بخش منابع بشری وزارت کشور افغانستان را هشدار داد و گفت: "یاد تان باشد، پیژنتون(ریاست منابع بشری و ریاست شهدا) خود تان را اصلاح کنید، تغییر بدهید، عادات تان را، فکر تان را، از خدا بترسید".

آقای برمک گفت که سیستمی را ایجاد می‌کند که هر کسی از هر گوشه افغانستان مشکلی داشته باشد بتواند به وزارت کشور افغانستان بیاید و مشکلش را در میان بگذارد و وعده داد که تا یک ماه دیگر این سیستم ایجاد می‌شود.

در این نشست شماری ازخانواده‌ها شکایت داشتند که اجساد اقارب آنها روزها در میدان جنگ مانده و متقل نمی‌شود و یا هم بدون اطلاع آنها درمحلی دفن می‌شود.

گسترش ناامنی و فساد در نهادهای امنیتی در افغانستان باعث اعتراض خیابانی در این کشور نیز شده است.