نماینده سازمان ملل: علاقه به راه‌حل سیاسی جنگ افغانستان بیشتر شده

یاماموتو حق نشر عکس UNAMA
Image caption آقای یاماموتو گفته حل سیاسی قضیه افغانستان "امکان‌پذیر" است

نماینده سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان گفته که علاقمندی به راه‌حل سیاسی برای تامین صلح در این کشور افزایش یافته است.

تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان به شورای امنیت این سازمان گفته: "من باور دارم که حل و فصل سیاسی قضیه افغانستان امکان‌پذیر است".

او افزوده که اگرچه هنوز هم چالش‌های زیادی در پیش رو است، اما "ما نباید اجازه دهیم که فصل جدید جنگ بدون پیشرفت ملموس در گفتگوهای صلح، آغاز شود".

بالاترین مقام سیاسی سازمان ملل در افغانستان تاکید کرد که اگر چنین راه‌حلی در پیش گرفته نشود، "فرصت‌ها از دست خواهد رفت، هزاران نفر کشته خواهند شد و مبالغ هنگفت مالی هدر خواهد رفت".

آقای یاماموتو از کشورهای منطقه خواست که راهبردها، منافع استراتژیک و تلاش‌های خود را با فرایند راه‌حل سیاسی با مدیریت افغان‌ها برای پایان جنگ جاری در افغانستان هماهنگ کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای بین‌المللی در جنوب افغانستان. نماینده سازمان ملل پس از اعلام راهبرد تازه آمریکا و افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان بر حل سیاسی جنگ تاکید کرده است

او با اشاره به افزایش فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شرق و شمال افغانستان و همچنین کابل، پایتخت، اوضاع امنیتی این کشور را پیچیده و باعث "نگرانی عمده‌ای" دانست.

فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل هزینه انسانی جنگ افغانستان را بالا توصیف کرد و افزود که این جنگ بر وضعیت زندگی زنان و کودکان تاثیر بدی به دنبال دارد.

'معضل تروریسم'

در همین حال، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان در سازمان ملل گفته که "معضل تروریسم و افراطگرایی خشونت‌آمیز محصول سیاست بلند‌مدت یک کشور همسایه جهت بی‌ثبات نگهداشتن افغانستان" است.

آقای ربانی به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت که "این معضل از چندین دهه به این سو با ریشه‌هایی که خارج از کشور ما، در پناهگاه‌های امن تروریستی دارد، افغانستان را تهدید می‌کند".

او افزود که در حال حاضر نیروهای امنیتی و دفاعی کشورش در حال نبرد با ۲۰ گروهی هستند که در سطح بین‌المللی به عنوان گروه‌های تروریستی شناخته شده‌اند.

حق نشر عکس FB
Image caption ربانی: معضل تروریسم و افراطگرایی خشونت‌آمیز محصول سیاست بلند‌مدت یک کشور همسایه جهت بی‌ثبات نگهداشتن افغانستان است

با این حال، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل و وزیر خارجه افغانستان در زمانی این سخنان را بیان می‌کنند که هیچ نشانه مشخصی از آغاز گفت‌وگوهای صلح بین دولت این کشور و گروه‌های شورشی دیده نمی‌شود.

اگرچه دولت بارها بر مذاکرات سیاسی برای پایان جنگ تاکید کرده، ولی گروه طالبان، که مخاطب اصلی دولت در زمینه صلح است، تمایل عملی برای آشتی از خود نشان نداده است.

از سوی دیگر، با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال افغانستان، به نظر می‌رسد که نیروهای بین‌المللی فشارها را بر گروه‌های شورشی، از جمله طالبان افزایش خواهند داد.

گروه طالبان هم گفته است که اعلام این استراتژی به معنای تداوم جنگ است و این گروه برای ادامه جنگ آمادگی دارد.

اما اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته که وضعیت کشور به صورت استراتژیک تغییر کرده و گروه‌های شورشی باید راه مذاکره را در پیش گیرند.