حمله راکتی به فرودگاه کابل همزمان با سفر دبیرکل ناتو و وزیر دفاع آمریکا

افغانستان حق نشر عکس RS
Image caption ماتیس و استولتنبرگ (دوم و چهارم از راست) برای دیدار با مقامات افغانستان و نیروهای خارجی وارد کابل شدند

همزمان با سفر دبیر کل ناتو و وزیر دفاع آمریکا به کابل، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان تایید کرد که سه راکت در اطراف فرودگاه کابل اصابت کرده است.

نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان صبح روز چهارشنبه (۵ میزان/مهر) از ورود ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان ناتو و جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا به کابل خبر دادند.

چند ساعت پس از ورود آنان به کابل، منابع خبری اعلام کردند که دست‌کم سه راکت در اطراف فرودگاه کابل فرود آمده است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله به بی‌بی‌سی گفت که این راکت‌ها روی چمن بخش نظامی در شرق فرودگاه اصابت کرده و در اثر آن یک زن کشته و ۱۱ غیرنظامی دیگر مجروح شدند.

آقای دانش افزود که اصابت این راکت‌ها باعث قطع پروازها در فرودگاه نشده است.

در همین حال، یک منبع امنیتی دیگر به بی‌بی‌سی گفته است که چهار مهاجم از خانه‌ای در شمال فرودگاه کابل به سوی این فرودگاه آرپی‌جی شلیک کرده‌اند.

برخی رسانه های محلی از شلیک ۲۰ تا ۳۰ راکت آرپی‌جی به سوی فرودگاه خبر داده‌اند.

به دنبال این حمله موشکی، نیروهای امنیتی خانه‌ای را در شمال فرودگاه محاصره کردند. ساعاتی پس از آن نجیب دانش اعلام کرد که با کشته شدن سه مهاجم، عملیات پایان یافته است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله راکتیی را بره عهده گرفته و یک سخنگوی این گروه گفته که هدف این حمله هواپیمای وزیر دفاع آمریکا بود.

صبح چهارشنبه آقای استولتنبرگ و ماتیس بدون اعلام قبلی وارد کابل شدند و به گفته نیروهای ناتو، هدف این دو مقام ارشد نظامی غربی دیدار و گفتگو با مقام‌های دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور است.

این اولین سفر مقام‌های ارشد آمریکا و ناتو بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا درباره افغانستان است و به نظر می‌رسد که افزایش نیروها و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان یکی از مواردی باشد که در دیدار آقایان ماتیس و استولتنبرگ با مقامات افغانستان مورد گفتگو قرار خواهد گرفت.

حق نشر عکس RS
حق نشر عکس RS