ستیزه‌جویان دانشگاهی دردسر جدید در پاکستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نگرانی پاکستان، از پیوستن دانشگاهی ها به گروه های تندرو

طی سال‌های گذشته در پاکستان، پدیده نسبتاً تازه‌ای در بین سازمان‌های شورشی در این کشور دیده شده است، ظهور ستیزه‌جویان دانشگاهی که بیشتر آنان دوره آموزش عالی را گذرانده‌اند.

نیروهای امنیتی این کشور بارها افرادی را دستگیر کرده‌اند که یا دانشجو بوده‌اند و یا هم فارغ‌التحصیل دانشگاه؛ موضوعی که حکومت پاکستان آن‌را تاسف‌بار خوانده‌ است.

حق نشر عکس MOHAMAMD NOMAN-EXPRESS
Image caption دانشگاه کراچی

تصاویر دوربین مداربسته در منطقه‌ای در شهر کراچی پاکستان حدود یک ماه پیش نشان می‌دهد که یک نفر به آرامی به‌طرف خواجه اظهار الحسن، عضو برجسته جنبش متحد قومی پاکستان نزدیک می‌شود، سلاح کمری خود را بیرون می‌آورد و شلیک می‌کند. یکی از حمله‌کنندگان سوار بر موتور فرار می‌کند، اما یکی دیگر در تیراندازی پلیس کشته می‌شود.

فردی که فرار کرده است، عبدالکریم سروش صدیقی، دانشجوی سابق فیزیک کاربردی دانشگاه کراچی است.

حق نشر عکس .
Image caption عبدالکریم سروش صدیقی، دانشجوی سابق فیزیک کاربردی

این حمله بار دیگر صفحه‌ داستان ستیزه‌جویان دانشگاهی را در پاکستان ورق زد. آقای صدیقی تنها دانشجویی نیست که به شورشیان پیوسته‌است.

عمر سعید شیخ پاکستانی، دانشجوی علوم ریاضی مدرسه اقتصاد لندن، دانیل پرل خبرنگار آمریکایی را در سال ۲۰۰۲ کشت.

فیصل شهزاد، آمریکایی پاکستانی‌تبار، پولدار و دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه بریج‌پورت، در سال ۲۰۱۰ به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در میدان تایمز دستگیر شد.

در سال ۲۰۱۵ سعد عزیز، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی همراه هفت نفر دیگر در حوالی شهر کراچی وارد یک اتوبوس شدند و ۴۳ نفر از شیعیان اسماعیلی را به رگبار بستند.

نورین لغاری، دانشجوی علوم پزشکی نیز در سال جاری به اتهام برنامه‌ریزی حمله به کلیساها در لاهور بازداشت شد. او به گروه داعش پیوسته بود.

حق نشر عکس Mark St George/Rex Features
Image caption فیصل شهزاد

دادگاه ضد تروریسم پاکستان اعلام کرده است تاکنون ۱۳۴ پرونده شبه‌نظامیانی را بررسی کرده‌اند که مقطع تحصیلی‌شان کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده است.

در فضای علمی پاکستان، موضوع "ستیزه‌جویان دانشگاهی" هرچند وقت با انجام عملیاتی توسط یکی از آن‌ها دوباره مورد بحث قرار می‌گیرد.

پس از قضیه‌ عبدالکریم سروش صدیقی که در گذشته دانشجوی دانشگاه کراچی بوده است، محمد اجمل‌خان، معاون این دانشگاه در یک نشست خبری گفت که مقابله با این موضوع و نظارت بر چنین موارد بر عهده‌ نهادهای امنیتی است.

حق نشر عکس PIPS
Image caption محمد عامر رانا

به گفته آقای خان اساتید دانشگاه کراچی در حیطه کاری‌شان متخصص هستند، ولی نمی‌توانند کارهای امنیتی انجام دهند. او علاوه کرد که احتمالاً اگر اساتید دانشگاهی که به نظر می‌رسد در فعالیت‌های "تروریستی" دست دارند، باید تحت نظارت قرار بگیرند، و این نظارت، برعهده نهادهای امنیتی است.

حکومت پاکستان نیز نگران به نظر می‌رسد. احسان اقبال، وزیر کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران از رسانه‌ها خواست که دانشجویان را نسبت به خطر گروه‌های تندرو هشدار دهند. به گفته آقای اقبال این تاسف‌بار است که جوانانی به گروه‌های "خرابکار" جذب می‌شوند که مهندس، دانشمند و دارای تحصیلات عالی هستند.

انستیتیوی مطالعات صلح پاکستان مدتی است که در این زمینه تحقیقاتی را انجام داده‌است. این اداره همچنین نشست‌هایی را برای آسیب‌شناسی و بررسی مسئله دانشجویان ستیزه‌جو برگزار کرده است.

حق نشر عکس Social Media
Image caption سعد عزیز

محمد عامر رانا، مدیراین انستیتیو به این نظر است که تاکنون حکومت پاکستان در این زمینه به‌ صورت جدی اقدام نکرده‌ است.

به باور آقای رانا حکومت باید سیاست جامعی را ارائه کند. مسئله اصلاحات در مدارس دینی را پیگیری کند، چرا که موضوع خیلی مهمی است. در کنار آن، ایجاد فضای باز برای فعالیت‌های دانشجویی بی‌تاثیر نیست.

آقای رانا به این باور است که حکومت باید دوره‌های آگاه‌سازی اساتید دانشگاه را برگزار کند تا آن‌ها به‌گونه مشخص از سطح تهدیدات افراط گرایی باخبر شوند.

تا زمانی‌که این اقدامات انجام شود، به نظر می‌رسد که صفحه کتاب "ستیزه‌جوان دانشجو" همچنان ورق می‌خورد و به گفته‌ برخی از دانشگاهی‌ها باید همچنان نگران بود که چه کسی دانشجو است و چه کسی دانشجوی ستیزه‌جو.

حق نشر عکس ISPR
Image caption نورین لغاری

موضوعات مرتبط