آریانا سعید خواستار توجه ناتو به زنان افغانستان شد

افغانستان
Image caption خانم سعید با دبیرکل ناتو

آریانا سعید، خواننده مشهور افغان، خواستار توجه ناتو به وضعیت زنان افغانستان، به ویژه روستانشینان شده است.

خانم سعید این موضوع را در یک نشست رو در رو با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در کابل مطرح کرده است.

او به بی‌بی‌سی گفته که دبیرکل ناتو در این دیدار از او خواسته بود که بگوید ناتو و شخص خود او در راستای توانمندسازی زنان افغان چه کاری می‌توانند انجام دهند.

این خواننده مشهور افغان به دبیرکل ناتو گفته که نه تنها به فعالان حقوق زن در عرصه‌های مختلف در افغانستان توجه شود، بلکه به زنان روستایی در سراسر افغانستان نیز توجه شود، "کسانی که نمی‌توانند صدای شان را به جهانیان برسانند."

به گفته خانم سعید، علی‌رغم پیشرفت‌هایی که در زمینه حقوق زنان در افغانستان بوجود آمده، وضعیت زنان روستایی تغییر چندانی نکرده‌ است.

حق نشر عکس SHERZAAD ENTERTAINMENT
Image caption چندی پیش لباس آریانا سعید در یک کنسرت خبرساز شد

با وجود اینکه علاقه‌مندان فعالیت مدنی و آواز خانم سعید در افغانستان زیاد هستند، اما فعالیت‌های او گاهی با واکنش‌ها و مخالفت‌های نیز همراه بوده است. باهمه اینها اخیرا وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به او لقب "صدای زن افغانستان" را داد.

دبیرکل ناتو برگزاری کنسرت خانم سعید را به مناسب روز استقلال افغانستان در کابل به او تبریک گفته است.

آقای استولتنبرگ از خانم سعید به دلیل دفاع از حقوق زنان قدردانی کرده و گفته که او "به یک الگو برای زنان افغان و جهان تبدیل شده است."

آریانا سعید چندی قبل نیز در افغانستان خبرساز شد. پخش ویدئویی از کنسرت او در پاریس موجی از واکنش‌ها را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان در پی داشت. بسیاری لباس او را "نامناسب" ‌دانستند.

او بعد از این اعتراض این لباس را آتش زد و در توضیح دلایل آتش زدن این لباس گفت که می‌خواهد با این اقدام سمبولیک فرصتی میسر شود تا مردم "روی مشکلات اساسی‌تر افغانستان متمرکز شوند".