سیاف: حکومت باید خطی واضح بین هنر و فحشا بکشد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سیاف: دولت افغانستان جلوی گسترش فحشا را بگیرد

عبدالرب رسول سیاف از رهبران جهادی افغانستان در ششمین سالگرد ترور برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری سابق افغانستان از دولت به خاطر "بی تفاوتی" در مقابل ارزش‌های اسلامی به شدت انتقاد کرد.

برهان الدین ربانی که رهبری شورای عالی صلح را به عهده داشت، شش سال پیش در یک بمبگذاری انتحاری در منزلش در کابل کشته شد. گروه طالبان مسئولیت ترور وی را بر عهده گرفت.

عبدالرب رسول سیاف امروز (پنجشنبه، ۶ میزان/مهر) در این مراسم به سوگند مقامات عالی رتبه به حراست از ارزش‌های اسلام اشاره کرد و گفت "سکوت و غفلت" حکومت در این زمینه قابل پذیرش نیست.

وی گفت: "اگر طالبان اسلام را از درک/طریق وحشت ظلم و دهشت ضربه زدند، ما از درک فسق، فساد، رشوت، دزدی و چور و چپاول و فحشا ضربه زدیم. اسلام بیچاره بین دو آسیاب آرد است."

وی به طور مشخص از حکومت خواسته است تا در روشنی قانون اساسی، "خط واضحی بین هنر و فحشا" بکشد.

آقای سیاف گفت: "این سرحد در بین این دو وجود ندارد. ما هنر را بلد بودیم. در عربی به آن فن می‌گویند. مسلمانان در فن رسامی، نقاشی، خطاطی و امثال آن ماهر بودند. امروز یک زن نیمه برهنه سر استیژ رقص می‌کند و این را زیر نام هنر تیر می‌کنند. ما این هنر را منکر هستیم. این را اسلام قبول ندارد."

این سخنان آقای سیاف در حالی بیان می‌شود که به تازگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در مراسم نودمین سالروز تاسیس رادیو و تلویزیون ملی افغانستان لقب "بانوی آواز افغانستان" را به آریانا سعید آوازخوان پرآوازه این کشور داد.

پیشتر از این، به دنبال مخالفت‌های شورای علما و ملحوظات امنیتی از برگزاری کنسرت خانم آریانا در استدیوم ورزشی کابل جلوگیری شد و این کنسرت در هتل کانتیننتال برگزار گردید.

اخیرا همچنین برگزاری یک جشنواره که قرار بود در آن هنرمندان زن نیز حضور داشته باشند در ولایت شمالی سمنگان به دنبال مخالفت‌های عالمان دین لغو شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آریانا سعید به تازگی لقب بانوی آواز افغانستان را گرفته است

آقای سیاف در مراسم امروزی گفت محمد اشرف غنی در آغاز کارش گفت از حضرت ابوبکر الگو می‌گیرد بنا باید احساس مسئولیت کند.

او گفت: "حالا ما می‌بینیم که از هر گوشه دین قیچی می‌شود. اخلاق قیچی می‌شود. سود که دشمنی با خدا و رسولش است در تمام بانک‌های ما وجود دارد و فحشا که تباه کن تمام جامعه است بدون اجازه و بدون تق تق از راه تلویزیون‌ها داخل خانه ما می‌شود."

وی همچنین از شاه حبیب الله کلکانی یاد کرد و گفت: " او نه فاکولته (دانشکده) خواند، نه ماستر بود و نه داکتر بود نه در کدام مدرسه لنگی مولوی بودن بسته کرده بود اما احساس پیش خودش بود و احساس مملکت را درک کرده بود و روی مهر خود نوشته بود؛ امیر حبیب الله، خادم دین رسول الله ... قطع نظر از مسایل سیاسی، من به مهرش از همین جا سلام می‌دهم."

حبیب‌الله کلکانی، با شورش علیه حکومت امان‌ الله خان در سال ۱۹۲۹، به مدت ۹ ماه زمام امور افغانستان را در دست داشت، اما با به قدرت رسیدن نادر خان، حبیب‌الله کلکانی با جمعی از یارانش از قدرت ساقط و اعدام شد.

امان الله خان پادشاه پیشین افغانستان است که آقای غنی همیشه در سخنرانی‌هایش از او به عنوان قهرمان ملی یاد کرده و در بسیاری از برنامه‌هایش از او به عنوان الگو یاد می‌کند.

نگرانی از انتخابات

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز در مراسم امروزی گفت این حزب نگران شفافیت انتخابات پیش رو است.

او گفت: "انتخابات فراگیر و عادلانه از رفتن به بحران جلوگیری می‌کند اما هر انتخاباتی که از سلامت و شفافیت لازم برخوردار نباشد، عامل مشکلات است و از این ناحیه در مورد انتخابات پارلمانی پیش رو نگران هستیم."

او از نهادها و سازمان‌های دخیل در انتخابات خواست در تامین انتخابات شفاف و قابل قبول جدی باشند و بار دیگر مردم افغانستان را با یک مشکل بزرگ رو به رو نسازند.

محمد محقق، معاون دوم ریاست جمهوری نیز در سخنرانی امروزش به بحث انتخابات اشاره کرده و گفت در تمام مراحل برگزاری انتخابات باید اعتماد مردم جلب شود و نباید مردم پیشاپیش به این باور برسند که آرای آنها دست کاری خواهد شد.

او گفت با ائتلاف‌ها احزاب سیاسی در برنامه‌هایی که برای حفظ سلامت انتخابات دارند، همراه خواهد بود.

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان در ماه سرطان/تیر سال آینده خورشیدی برگزار گردد.

مطالب مرتبط