فیلم 'نامه‌ای به رئیس جمهور' نماینده افغانستان در اسکار شد

رویا سادات حق نشر عکس RFH
Image caption نقش مرکزی این فیلم را لینا علم، هنرپیشه افغان بازی کرده و داستان فیلم، روایتی از زندگی زن جوانی به نام ثریا است که به اتهام قتل همسرش محکوم به اعدام است

افغانستان فیلم "نامه‌ای به رئیس‌جمهور"، ساخته رویا سادات را به عنوان نماینده سینمای این کشور در رشته بهترین فیلم خارجی نودمین دوره جوایز اسکار به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرد.

داستان فیلم، روایتی از زندگی زن جوانی به نام ثریا است که به اتهام قتل همسرش محکوم به اعدام است. او برای نجات خود، نامه‌ای به رئیس جمهوری می‌نویسد و رئیس جمهوری پس از خواندن این نامه ناگفته‌های پرونده او را می‌فهمد.

رویا سادات در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی در مورد این فیلمش گفت: "تلاش کردم از لحاظ فنی و محتوایی، بعد از گذشت چندین سال و با تجربه ساختن سریال‌ها و فیلم‌های کوتاه و نیمه‌بلند، این فیلم معیارهای خاص خود را داشته باشد."

فیلم "نامه‌ای به رئیس‌جمهور" در جشنواره فیلم لوکارنو اکران شد و قرار است به زودی در جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان نیز به روی پرده برود.

حق نشر عکس RFH
Image caption رویا سادات، کارگردان این فیلم است

پیش از این نیز شماری از فیلم‌ها از افغانستان به جشنواره‌های بین‌المللی راه یافته‌اند. فیلم "اسامه" ساخته صدیق برمک از افغانستان در سال ۲۰۰۴ میلادی برنده جایزه بخش زبان‌های خارجی گلدن گلوب شد. "اسامه" نخستین فیلم در تاریخ سینمای افغانستان بود که چنین جایزه‌ای را می‌برد.

فهرست نامزدهای نهایی اسکار سال آینده روز ۲۳ ژانویه سال ۲۰۱۸ اعلام می‌شود و مراسم روز چهارم مارس در لس‌آنجلس برگزار خواهد شد.

افغانستان از سال ۲۰۰۲ تقریبا به طور مرتب نماینده‌ای به اسکار معرفی کرده است اما در این مدت موفق نشده تا به جمع فیلم نامزد دریافت اسکار در رشته بهترین فیلم خارجی اسکار راه پیدا کند.

سال گذشته، فیلم "رفتن" به کارگردانی نوید محمودی و تهیه‌کنندگی برادرش جمشید محمودی به عنوان نماینده افغانستان به بخش فیلم‌های خارجی‌زبان اسکار معرفی شد اما نتوانست که نامزد این بخش شود.