رئیس ستاد ارتش پاکستان با رئیس‌جمهوری افغانستان دیدار کرد

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption دو طرف در این دیدار گفته که باید راهکاری مشخص و زمان‌بندی‌شده برای مبارزه با تروریسم وجود داشته باشد

ژنرال قمر باجوا، رئیس ستاد ارتش زمینی پاکستان برای دیدار با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری و سایر مقام‌های افغان امروز یکشنبه نهم میزان/مهر به کابل سفر کرده‌است.

آقای غنی در دیدار با رئیس ستاد ارتش پاکستان سفر هیأت پاکستانی را فصل جدید همکاری میان دو کشور خوانده و گفته که فرصت خوبی برای همکاری میان دو کشور ایجاد شده است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که براساس گفتگوهای قبلی مقام‌های افغانستان و پاکستان قرار بود که هیأتی از پاکستان به افغانستان سفر کند که سفر آقای بجوا، رئیس اطلاعات ارتش و معاون وزارت خارج پاکستان در این راستا به کابل انجام شده است.

او گفت که آقای غنی در این دیدار اعلام کرد که بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا تغییر در فضای منطقه به‌وجود آمده و ابهام از بین رفته است.

آقای غنی گفته این یک فرصت تاریخی برای دو کشور است که در یک ساختار زمانی مشخص و براساس یک نقشه راه به گفتگوها ادامه دهند.

در استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان گفته شده که پایگاه و مرکز اصلی رهبران گروه‌های شورشی همانند طالبان در پاکستان قرار دارد.

آقای مرتضوی همچنین با استقبال از این گفتگوها گفت که منتظر نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت این گفتگوها برای منطقه ‌است.

بر اساس بیانیه ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، در این دیدار دو طرف بر سر موضوعاتی گوناگون به‌خصوص امنیت منطقه، روابط دوجانبه کابل و اسلام آباد، صلح و ثبات، مبارزه با تروریسم، حمل ونقل و تجارت، مناسبت‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت افغانستان و پاکستان تبادل نظر کرده‌اند.

ریاست جمهوری افغانستان افزوده که دراین دیدار طرف پاکستان تعهد کرده که آماده همکاری همه جانبه در راستای مبارزه با تروریسم است که به گفته او تهدیدی مشترک به افغانسان و پاکستان به حساب می‌آید.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای بجوا امروز به کابل سفر کرده بود

افغانستان همواره مدعی شده که کلید صلح افغانستان به‌دست پاکستان است. آقای غنی بارها اعلام کرده که کابل اول باید با پاکستان صلح کند و در دیدار امروز آقای بجوا اعلام کرده که از صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کند.

آقای غنی در این دیدار گفته که گروه کاری دوجانب گام‌های بعدی را در بخش مختلف بردارند تا ساختار واضح همکاری همه‌جانبه بخاطر تأمین صلح و ثبات در منطقه تدوین و گام‌های عملی دراین راستا برداشته شود.

آقای غنی نیز گفته که فضای مناسب ایجاد شده و باید گام‌های عملی برداشته شود و فضای اعتماد میان دو طرف به گونه واضح بوجود آید.

آقای غنی افزوده که امنیت می‌تواند باعث رفاه منطقه‌ای شود و مقام‌های افغان و پاکستان به حیث مسئولان، دین تاریخی دارند تا برای مردم خود کار کنند و از فضای به‌وجودآمده به نفع هردو کشور و منطقه استفاده کنند.