روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۰ میزان

افغانستان حق نشر عکس Mandegar

بیشتر روزنامه‌های کابل سفر ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد ارتش زمینی پاکستان به افغانستان را مهم دانسته، سر مقاله‌ها و مطالب تحلیلی خود را به آنان اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستان ما با اشاره به سفر آقای باجوا به کابل نوشته است که یکی از مهمترین بهانه های پاکستان برای دخالت در امور افغانستان، گسترش روز افزون روابط کابل با دهلی، دشمن دیرینه پاکستان است. افغانستان باید در ساختار قوانین بین المللی، به پاکستان اطمینان دهد که روابط این کشور با هند هیچگاه به ضرر منافع پاکستان نخواهد بود.

سرمقاله نویس افزوده که افغانستان باید بر مبنای منافع خود، موازنه منطقی و روشمندی را در روابط خود باهند و پاکستان برقرار سازد. در برابر آن پاکستان می‌تواند با توسعه روابط متقابل با افغانستان هم از نفوذ بیشتر هند در افغانستان جلوگیری کند و هم از منافع دوجانبه خود با افغانستان در عرصه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی بهره‌مند شود.

نویسنده معتقد است که اکنون پاکستان تحت فشار افکار عمومی قرار گرفته است، تلاش می‌کند تا سیاست‌ها و رویکردهای جهانی علیه پاکستان را تعدیل کند و این مسئله بدون همکاری آن کشور در تأمین صلح و امنیت افغانستان ممکن نیست؛ بر این مبنا آقای باجوا به مقام‌های افغانستان وعده خواهد داد که در برابر تروریسم جدیت بیشتری به خرج دهد.

به نظر نویسنده همکاری در روند صلح افغانستان، رفع تنش‌های سیاسی میان دو کشور و فراهم سازی بستری برای آغاز گفتگوهای صلح، از اجلاس سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

روزنامه۸صبح نوشته که کابل باید متوجه بازی پاکستانی‌ها باشد. مقام‌های افغانستان باید بدون تعارف تمام خواست‌های مشروع خود را با پاکستانی‌ها مطرح کنند. برای مردم افغانستان معیار اعتمادسازی، تغییر واقعیت‌های روی زمین است، تا زمانی که میزان خشونت‌ها در افغانستان کاهش نیابد و رهبران طالبان و گروه‌های مرتبط با آنان درپاکستان بازداشت نشوند، هیچ کسی در کابل به پاکستان اعتماد نخواهد کرد.

سرمقاله نویس افزوده که پاکستانی‌ها واقعاً می‌خواهند که این بار مذاکرات دوجانبه به یک نتیجه‌ای ملموس برسد، باید دست به اقدام‌های شجاعانه بزنند و نشان دهند که جدی هستند.

حق نشر عکس etilaatroz

نویسنده افزوده که پاکستان باید جنگ نیابتی و حمایت از طالبان را کنار بگذارد، مشروعیت دولت افغانستان را قبول کند و بعد نگرانی‌های مشروع خود را با کابل در میان بگذارد. اما تا حال هیچ نشانه‌ای دال بر این که پاکستان از سیاست امنیتی هندمحور در قبال افغانستان دست بکشد، وجود ندارد.

سرمقاله نویس مدعی است که هیچ اعتمادی به ژنرال‌های پاکستانی نیست و گمان غالب بر این است که ژنرال‌های راولپندی، این بارهم بازی می‌کنند. انتظار افکارعمومی این است که حکومت هم در نامه‌های خبری و هم در گفتگوهای رو در رو واضح موضع خود را بیان کند و دچار هیچ نوع ذوق‌زد‌گی نشود. رئیس‌جمهور و مجموع حکومت باید تجربه‏ای سال ۲۰۱۴ را فراموش نکنند.

روزنامه ماندگار نیز نوشته که اکنون افغانستان در موقعیتی در برابر پاکستان قرار دارد که از لحاظ زمانی در روابط و چانه‌زنی، به آن دوره فرازدستی می‌گویند و اگر غنی از فرازدستی افغانستان در برابر پاکستانی که تازه فرودست شده، استفاده نکند، دیگر چنین شانسی برای افغانستان به‌ساد‌گی دست نخواهد داد.

نویسنده افزوده حالا که غرب و کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقایی جنوبی موسوم به گروه بریکس به عنوان دو قدرت رقیب، در برابر پاکستان موضع همسنگ دارند و هر دو از افغانستان و موضع دولت حمایت کرده‌اند، باید بهترین استفاده را در برابر پاکستان برد.

سرمقاله نویس افزوده که فعلاً همه متغیرهایی که می‌توانند سبب انعطاف در موضع‌گیری‌های پاکستانی‌ها شوند، به نفع افغانستان تعامل یافته‌اند و فقط این سیاست‌مداران افغانستان هستند که ‌باید مستقلانه و هوشیارانه و با نگاه معطوف به اهمیت منافع افغانستان، پاکستان را وادار به تغییر در سیاست خارجی‌اش سازند و به این کشور بفهمانند که افغانستان یک کشور مستقل است که هرگز به کام پاکستان فرو رفتنی نیست و باید از آن دست بردارد.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که رئیس‎جمهورغنی سفر هیات پاکستان را "فصل جدیدی برای همکاری میان دو کشور" عنوان کرده و آن را در شرایطی که "فرصت‌های همکاری خوبی ایجاد شده" مهم خوانده است.

به نوشته این روزنامه در این دیدار، روی موضوعات گوناگون به‌ویژه "امنیت منطقه، روابط دوجانبه، صلح و ثبات، مبازره با تروریسم، حمل و نقل و تجارت، مناسبات میان‌مدت و درازمدت افغانستان و پاکستان" گفت‌وگو شده است.