اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان گشایش یافت

مراسم گشایش اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان حق نشر عکس Feroz Bashari
Image caption در اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان حدود ۸۰۰ زن تاجر و کارخانه دار عضویت دارند

اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان با مشارکت ۸۰۰ زن تاجر و کارخانه‎دار به منظور توسعه تجارت خارجی زنان افغان در کابل گشایش یافت.

این اتاق با حضور رولا غنی، بانوی اول و صدها زن دست اندرکار تجارت و صنایع روز دوشنبه (۱۰ میزان/مهر) به کار خود آغاز کرد.

مسئولان این اتاق گفته‌اند که انتظار دارند این نهاد در بازاریابی، آموزش و بهبود کیفیت محصولات تولیدی کارخانه‌های مربوط به زنان کمک کند.

این بخش در کنار اتاق تجارت و صنایع افغانستان گشایش یافته است. منیژه وافق، رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که دلایل گوناگونی وجود دارد که زنان اتاق جداگانه‌ای داشته باشند.

او افزود: "البته خانم‌ها عضویت اتاق تجارت و صنایع افغانستان را داشتند، اما متاسفانه در سطح رهبری آن نبودند و به مشکلات آنها رسیدگی نمی‌شد."

حق نشر عکس Feroz Bashari
Image caption رولا غنی گفته که زنان با چالشهای زیادی مواجه هستند، ولی به تدریج در موقعیت بهتری قرار خواهند گرفت

خانم وافق همچنین گفت: "زنان مشکلات متاوت‌تری دارند. به این خاطر ما ضرورت داشتیم که بتوانیم به نیازهای مشخص خانم‌ها رسیدگی کنیم، از آنها نمایندگی کنیم و خودما در روند اقتصادی سهیم باشیم و خود ما آن را رهبری کنیم."

یکی از زنان کارخانه‌دار گفت که چالش‌های اصلی زنان کارخانه‌دار در افغانستان عمدتاً شامل بازاریابی در داخل و خارج کشور، محدودیت دسترسی به نیروی برق، مواد خام و دستگاه‌های تولیدی مدرن و مناسب است.

رولا غنی، بانوی اول افغانستان در افتتاحیه اتاق تجارت و صنایع گفت که اگرچه زنان در افغانستان به طور کلی با چالش‌های زیادی مواجه هستند، ولی به تدریج آنها در موقعیت بهتری قرار خواهند گرفت.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری در ویدئویی که این مراسم فرستاده بود، حمایت خود از زنان بازرگان و خانه‌دار را اعلام کرد. او گفت که گشایش این اتاق زنان را در راستای اشتغال‌زایی، سرمایه‌گذاری و خودکفایی کمک کند.

قدیر بهمن، رئیس اتاق تجارت بین‌المللی افغانستان گفت که اتاق تجارت و صنایع زنان عضویت نهادهای بین‌المللی فعال در عرصه بازرگانی و صنایع، از جمله اتاق تجارت بین‌المللی و فدراسیون جهانی اتاق‌های تجارت را هم به دست خواهد آورد.