رئیس ستاد ارتش آمریکا: پاکستان با گروه‌های تروریستی ارتباط دارد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال دانفورد: برای من واضح است که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) با گروه‌های تروریستی رابطه دارد

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا سازمان اطلاعات ارتش پاکستان را به‌صراحت به داشتن ارتباط با "گروه‌های تروریستی" متهم کرده است.

ژنرال جوزف دانفورد که همراه جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای این کشور حضور داشت تصریح کرد که این موضوع برای او مشخص شده است.

آقای دانفورد که تجربه فرماندهی نیروهای بین‌المللی در افغانستان را دارد، افزود: "برای من واضح است که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) با گروه‌های تروریستی رابطه دارد. در چند سال گذشته ما دیدگاهی دووجهی نسبت به پاکستان داشتیم تا رفتار این کشور تغییر کند."

این ژنرال چهارستاره آمریکایی گفت: "از نظر من، چیزهای زیادی باید در پاکستان تغییر کند. اگر ما همکاری کشورهای عضو ائتلاف و خارج از آن مانند چین و هند را جلب کنیم و دیدگاه چندجانبه‌ای در مورد پاکستان داشته باشیم، می‌توان انتظار داشت که این کشور بیشتر همکاری کند."

آقای متیس هم گفت که اگرچه دولت پاکستان برضد تروریست‌ها عملیاتی می‌کند، اما ظاهراً آی‌اس‌آی سیاست خارجی خودش را دنبال می‌کند.

او افزود که پیش از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تصمیمش را در مورد اسلام‌آباد اعلام کند، "یک فرصت دیگر" به پاکستان داده می‌شود تا بتوان با این کشور در مورد افغانستان کار کرد.

آقای ترامپ در زمان اعلام استراتیژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان و آسیای جنوبی، با اظهار نگرانی درباره در باره پناهگاه‌های امن گروه‌های شورشی در خاک پاکستان هشدار داد که باید سیاست پاکستان در این مورد تغییر کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقایان متیس (چپ) و دانفورد دیروز در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا به صورت صریحی پاکستان را به داشتن روابطی با گروههای شورشی متهم کردند

آقای متیس افزود که واشنگتن با متحدان خود درحال رایزنی است تا مشخص کند که چگونه می‌توانند بر پاکستان فشار بیاورند تا در مسئله افغانستان همکاری کنند.

اما سفارت پاکستان با انتشار اعلامیه‌ای در واشنگتن گفته که پاکستان در خاک خود به موفقیت‌هایی در مبارزه با تروریسم دست یافته است.

اعلامیه افزوده تا زمانی که به همین میزان موفقیت در این زمینه در افغانستان به دست نیامده، تامین صلح در منطقه دور از دسترس خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که دولت این کشور به‌زودی درباره سرنوشت دفتر گروه طالبان در قطر نیز تصمیم‌گیری خواهد شد. او اما افزود که پیش از تصمیم‌گیری در این مورد، اطلاعات کافی درباره این دفتر به دست آید.

پیش از این رسانه‌ها گزارش داده بودند که در جریان دیدار اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با آقای ترامپ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، رئیس جمهوری آمریکا خواستار مسدود شدن دفتر گروه طالبان شده بود.

اما آقای غنی وقتی به کابل بازگشت، در کنفرانس مشترکی با آقای متیس و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، به خبرنگاران گفت که چنین چیزی در این دیدار مطرح نشد و آنچه که در رسانه‌ها در این مورد مطرح شده، "شایعه" است.

آگاهان معتقدند که اگر دولت آمریکا سیاست خود را در قبال پاکستان و همچنین دفتر گروه طالبان در قطر بازنگری کند، یا به نحوی فشارها را بر پاکستان و این گروه افزایش دهد، می‌تواند منبع تحولات جدیدی در مورد قضیه افغانستان شود.