نشست مقام‌های بین‌المللی در کابل برای بررسی کمک‌های اقتصادی

نشست مقامهای ارشد بین المللی در کابل حق نشر عکس .
Image caption این سومین نشست مقام‌های ارشد بین المللی درباره کمک‌های جهانی به افغانستان است

همایش نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی حامی بازسازی افغانستان با مقام‌ها این کشور برای بررسی کمک‌های اقتصادی به این کشور در کابل برگزار شد.

سومین "نشست مقام‌های ارشد" با حضور نمایندگان حدود ۵۰ کشور و سازمان بین‌المللی چهارشنبه (۱۲ میزان/مهر) برای دو روز گشایش یافت.

هدف از برگزاری این نشست بررسی اجرای تعهداتی است که دولت افغانستان پارسال در نشست بین‌المللی بروکسل در برابر دریافت وعده پرداخت ۱۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ به جامعه جهانی داده بود.

سخنرانان همایش روز چهارشنبه عمدتاً بر موضوع توانمندسازی زنان تمرکز کردند. احتمالاً به همین دلیل، سخنرانی افتتاحیه این نشست را رولا غنی، بانوی اول افغانستان، ایراد کرد.

همسر اشرف غنی گفت که افغانستان دستاوردهایی در این زمینه داشته، اما راه زنان پرچالش است و برای توانمندسازی آنها راه درازی در پیش است.

خانم غنی افزود که زنان در افغانستان در راه خودکفایی گام بر می‌دارند. به گفته او، آنها به کسب و کارهای مختلفی رو آورده و در حال ورود به عرصه فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی هستند.

داین هارپر، رئیس ارشد اجرایی برنامه افغانستان دفتر امور جهانی کانادا گفت که زنان افغان هنوز در زمینه دسترسی به مهارت‌های حرفه‌ای، منابع مالی و آموزش و بهداشت دشواری‌های قابل توجهی دارند.

او تاکید کرد که زنان در افغانستان هنوز هم با "تبعیض، خشونت و محدودیت دسترسی به عدالت" مواجه هستند. به گفته خانم هارپر، ازدواج پیش از سن قانونی، آزارهای خیابانی و محدودیت اشتغال همچنان از چالش‌های عمده در برابر زنان هستند.

حق نشر عکس .
Image caption خانم غنی گفت که اگرچه مشکلات زیادی در برابر زنان است، ولی آنها در حال پیشرفت هستند

پاولا پمپلانی، نماینده اتحادیه اروپا گفت که اگرچه مشکلات زیادی وجود دارد، ولی دسترسی حدود سه میلیون دختر آموزشی در مکاتب (مدارس)، حضور ۲۰ درصدی دختران در مراکز آموزش‌های عالیف کاهش مرگ و میر مادران و اشتغال شمار قابل توجهی از زنان در تجارت و صنایع، دستاوردهای مهمی شمرده می‌شوند.

با وجود این، خانم پمپلانی تاکید کرد که برای بهبود وضعیت زنان در افغانستان، آنها باید دسترسی بیشتری به منابع اقتصادی و موقعیت‌های سیاسی داشته باشند و آنها اجازه داشته باشند که به فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی بپردازند.

دولت افغانستان می‌گوید که در اجرای تعهداتی که در اجلاس بروکسل به حامیان بین‌المللی خود داد، پیشرفت‌های خوبی داشته است.

مقام‌های دولت افغانستان همواره به حضور گسترده دختران در مراکز آموزشی اشاره می‌کنند و این که زنان می‌توانند در فعالیت‌های گوناگون اجتماعی مشارکت داشته باشند.

اخیرا اتاق تجارت و صنایع زنان گشایش یافت که از نظر مقام‌های دولت و فعالان زن آن را نشانه‌ای از پیشرفت زنان در عرصه فعالیت‌های اقتصادی شمرده می‌شود.

افزایش ۱۰ درصدی درآمدهای داخلی در شش ماه نخست سال جاری مالی و آغاز اجرای برنامه "میثاق شهروندی" که بر توسعه روستایی متمرکز است، از دیگر موضوع‌هایی است که مقام‌های دولت آنها را در راستای تحقق تعهدات خود می‌دانند.

ولی کارشناسان و رسانه‌های زیادی در افغانستان هستند که دولت را در تحقق تعهداتش مقصر می‌دانند و فساد گسترده در نهادهای دولتی را باعث هدر رفتن نیرو و هزینه زیادی می‌دانند.

"نشست مقام‌های ارشد" از سال سال پیش هر ساله با حضور مقام‌های دولت افغانستان و نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای بررسی پیامدهای کمک‌های بین‌المللی و هماهنگی بین دو طرف برگزار می‌شود.

همزمان با برگزاری سومین دور این اجلاس، دولت در کابل تعطیل عمومی اعلام کرده و تدابیر امنیتی سنگینی را به اجرا گذاشته و بر رفت و آمد در خیابان‌ها محدودیت زیادی را وضع کرده است.