دولت افغانستان دره فندقستان در شمال کابل را از طالبان پس گرفت

افغانستان حق نشر عکس BBC/ NAZARI
Image caption دره غوربند از مناطق ناامن ولایت پروان است

سخنگوی وزارت کشور/داخله افغانستان اعلام کرده که عصر روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۱ میزان/ مهر) نیروهای امنیتی افغان موفق به پسگیری دره فندقستان از گروه طالبان شده‌اند.

دره فندقستان در ولسوالی سیاگرد ولایت پروان در شمال کابل قرار دارد.

نجیب دانش، در کابل به خبرنگاران گفت که در این عملیات پاکسازی بیش از ۲۰ شورشی گروه طالبان کشته شدند و تمام دره فندقستان پاکسازی شده است.

او گفت که دولت برنامه دارد تا عملیات پاکسازی را در تمام دره غوربند گسترش دهد تا شورشیان برای مردم محل تهدید ایجاد نکند.

به گفته آقای دانش در این عملیات سه سرباز پلیس کشته و چهار نفر دیگر مجروح شده اند.

قبل از این رسانه‌های محلی گزارش داده بودند که برخی از افراد با نفوذ محلی باعث ناامنی در دره فندقستان شده‌اند ولی سخنگوی وزارت داخله این ادعاها را رد کرد و گفت که نیروهای وابسته به این افراد در کنار نیروهای پلیس در عملیات پاکسازی شرکت داشتند.

چند روز قبل مقام‌های محلی ولایت پروان، تایید کردند که حمله تهاجمی شورشیان وابسته به گروه طالبان را در ولسوالی سیاگرد این ولایت دفع کرده‌اند.

به گفته محمد زمان مموزی، فرمانده پلیس ولایت پروان حدود ۵۰۰ شورشی از ولایت‌های مختلف افغانستان در این منطقه تجمع و به منطقه فندقستان حمله کرده بودند.

مقام‌های محلی گفته که نیروهای شورشی فقط یک پاسگاه را در این دره تصرف کرده ولی رسانه‌های محلی گزارش داده که این دره خالی ازسکنه شده و حدود هزار خانوار از محل درگیری آواره شده‌اند.

پلیس قاتل دو دختر پلیس را در شمال افغانستان بازداشت کرد

آقای دانش علاوه کرد که نیروهای پلیس قاتل دو افسر پلیس که را که تیرماه امسال در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان تیرباران شده بودند، بازداشت کرده است.

Image caption این دو خواهر تازه از یک دوره آموزشی از ترکیه برگشته بود

به گفته سخنگوی وزارت کشور افغانستان فرد بازداشت شده ماما/ دایی این دوافسر پلیس است.

منابع محلی در ولایت بدخشان به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که دایی این دو دختر عضو گروه طالبان است.

آقای دانش گفت که پلیس افغانستان با پی‌گیری این قتل، متهم را روز گذشته در ولایت قندوز در شمال شرق بازداشت و دو نفر دیگر نیز که با او در کشتن این دو پلیس زن همدست بودند نیز شناسایی شده‌اند.

قبلا جسد یکی از این دو دختر، پیدا و به خاک سپرده شد. قربانعلی همزی خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان می‌گوید که جسد یکی از دختران هنوز پیدا نشده است.

این دو خواهر بعد از یک دوره آموزشی کوتاه مدت در ترکیه تازه به افغانستان برگشته بودند که در ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان به دست افراد طالبان افتاد و تیرباران شدند.

به گفته خانواده این سربازان، افراد طالبان بعد از تیرباران این دو دختر جسد آنان را به دریا (رودخانه محلی) انداختند.