رئیس جمهوری افغانستان هدف نهایی را توافق صلح با طالبان دانست

غنی در مصاحبه با بی بی سی
Image caption اشرف غنی صلح با طالبان را هدف نهایی دانسته است

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، با ابراز اطمینان از توانایی نیروهای داخلی برای حفظ امنیت کشورش، هدف نهایی خود را صلح با طالبان دانسته است.

رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی، در پاسخ به سئوالی درباره توانایی نظامی کشورش، گفت که با وجود محدودیت‌های موجود، ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان طی چند سال گذشته پیشرفت فراوانی کرده‌اند و این پیشرفت‌ها ادامه خواهد داشت.

اشرف غنی در پاسخ به این سئوال که فکر می‌کند چه زمانی نیروهای ناتو بتوانند از افغانستان خارج شوند، گفت: "ما یک طرح امنیتی داریم و به سرعت در مسیر آن حرکت می‌کنیم." وی افزود: "به وضعیت وزارت دفاع ما در حال حاضر و شرایط آن در سه سال پیش نگاه کنید. در سال جاری، جنگ به شکلی عالی مدیریت شد زیرا ما مثل یک کودک دوازده ساله بودیم که مسئولیت یک فرد سی ساله رابرعهده گرفتیم، اما در این مسیر، رشد کردیم وحالا از لحاظ مدیریتی و رهبری، واقعا داریم به خوبی جا می‌افتیم."

رئیس جمهوری افغانستان در مورد زمان تحقق اهداف طرح امنیتی خود گفت: "فکر می‌کنیم ظرف چهار سال نیروهای امنیتی ما بتوانند وظیفه خود را در چارچوب قانون اساسی برعهده بگیرند که عبارتست از داشتن انحصار مشروع قدرت."

مصاحبه‌کننده پرسید با توجه به تلفات سنگین ارتش ملی افغانستان در سال گذشته، آیا بازهم می‌توان از دستیابی به توانایی کامل ارتش ظرف چهار سال سخن گفت؟ اشرف غنی پاسخ داد: "البته این تلفات قلب مرا می‌شکند اما باید درک کنید که پیش از این یکصد یا یکصد و ده هزار نیروی آیساف در افغانستان بودند که خارج شدند، آنها هم متحمل تلفات می‌شدند و چند هزار تلفات دادند. ما عملیات خود را بدون پوشش هوایی، بدون برخورداری از [یگان‌های] زرهی و غیره انجام داده‌ایم. ما دارای ارتش یک کشور در حال توسعه هستیم اما من به ایثارگری آنها فوق‌العاده افتخار می‌کنم و وضعیت ما اخیرا بهبود یافته است."

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری افغانستان از پیشرفت ارتش ملی سخن گفت و وعده داد به زودی نیروهای امنیتی توانایی لازم را به دست خواهند آورد

رئیس جمهوری افغانستان در مورد درگیری با طالبان گفت که این گروه دو هدف را دنبال می‌کرده است: یکی سرنگونی حکومت و دیگری ایجاد "جغرافیاهای سیاسی" یعنی کنترل کامل مناطقی که در تصرف دارد. وی افزود: "طالبان در هر دو هدف به طرز فاجعه‌باری ناکام مانده است." آقای غنی با اشاره به تولید مواد مخدر در افغانستان گفت: "طالبان بزرگترین صادرکننده هروئین در جهان است، چرا توجه جهانیان بر این هروئین متمرکز نیست؟ آیا این یک جنگ عقیدتی است یا جنگ مواد مخدر؟" وی افزود: "باید به این مجرمانه شدن اقتصاد رسیدگی شود."

اشرف غنی در عین حال دستیابی به توافق صلح با طالبان را تنها راه حل مشکلات کشورش دانست و در مورد هدف نهایی خود گفت که "کل استراتژی ما فراهم کردن زمینه دستیابی به یک راه حل سیاسی است و یک راه حل سیاسی، راه حلی منتج از مذاکره است و باید بر این موضوع تمرکز کنیم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اشرف غنی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای ادامه حضور نظامی در افغانستان را ستوده است

اشرف غنی با تاکید بر لزوم کاهش خشونت و دستیابی به صلح گفت که: "ضرورت دارد به مردم این فرصت داده شود که زندگی خود را بکنند. چهل سال است که فضای تنفس از ما دریغ شده است، و این شاهدی بر توان مقاومت مردم ماست زیر هر کشور دیگری در چنین شرایطی از هم فرو می‌پاشید."

در مورد احتمال موفقیت دستیابی به صلح با طالبان، رئیس جمهوری افغانستان، به مذاکرات بین دولت کلمبیا و شورشیان فارک در آن کشور اشاره کرد و آن را نمونه‌ای برای مذاکره و صلح در کشور دانست.

در بخش‌های دیگر این مصاحبه، اقای غنی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر اعلام آمادگی برای ادامه حضور نظامی در افغانستان قدردانی کرد. آقای ترامپ تاریخی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تعیین نکرده و گفته است که تصمیم‌گیری در مورد ادامه حضور در آن کشور تابع شرایط است.

رئیس جمهوری افغانستان از تصمیم خود برای اصلاحات بنیادی در ساختار دولت از جمله تشدید مبارزه با فساد نیز سخن گفت و اظهار داشت: "اولین اصل در مبارزه با فساد این است که خود شما به فساد آلوده نشوید و با آن مقابله کنید. هرکس که درگیر فساد شود، بدون توجه به ارتباط و وابستگی‌های او، باید در برابر قانون یکسان باشد." آقای غنی گفت که "یک ژنرال سه ستاره را که من ترفیع داده بودم، حالا در زندان است زیرا معلوم شد که سوخت به سرقت می‌رفته است، همچنین یکی از ثروتمندترین افراد در کشور که مردم فکر می‌کردند نمی توان به او دست زد، زندانی است." وی اعلام کرد: "می‌توانید از هرکسی در قوه قضائیه بپرسید، من به طور کامل از این مبارزه حمایت می‌کنم."

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حدود دو سال دیگر برگزار می‌شود. در این مصاحبه، از اشرف غنی در مورد برنامه او برای این انتخابات سئوال شد. وی گفت: "اگر انتخابات هدف انتخابات باشد، هرگز به اصلاحات دست نمی‌زنید؛ هدف شما باید اصلاحات باشد، انتخابات وسیله است و نه هدف. شما نامزد رسیدن به یک مقام می‌شوید تا کاری را انجام دهید نه اینکه موقعیت خود را برای همیشه حفظ کنید. سیاستمداران بسیار محافظه‌کار می‌شوند اما شرایط زمان ما مستلزم قدرت تخیل و شهامت در عمل است."