افغانستان از عملی نشدن تعهدات جامعه جهانی شاکی است

وزارت مالیه حق نشر عکس Eklil hakimi/facebook
Image caption سومین نشست مقام‌های ارشد بین المللی درباره کمک‌های جهانی به افغانستان در کابل برگزار شد

مقام‌های حکومت افغانستان از عملی نشدن شماری از تعهدات جامعه جهانی در بخش کمک‌ها به بازسازی این کشور شاکی هستند.

سومین "نشست مقام‌های ارشد" با حضور نمایندگان بیش از پنجاه کشور و سازمان بین‌المللی حامی بازسازی افغانستان برای بررسی کمک‌های اقتصادی به این کشور دو روز گذشته (۱۲ و ۱۳ میزان/مهر) در شهر کابل برگزار شده بود.

هدف از برگزاری این نشست بررسی اجرای تعهداتی است که دولت افغانستان پارسال در نشست بین‌المللی بروکسل در برابر دریافت وعده پرداخت ۱۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ به جامعه جهانی داده بود.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/دارایی افغانستان امروز (جمعه، ۱۴ میزان/مهر) در یک نشست خبری گفت دستاوردهای افغانستان در اجرای تعهداتش "بسیار خوب" ارزیابی شده اما در مقابل، جامعه جهانی شماری از تعهداتش را "به خوبی انجام نداده است".

او به عنوان نمونه از عملی نشدن تعهد نهادهای بین‌المللی برای هم‌سطح‌سازی حقوق موسسات بین‌المللی با پالیسی حکومت، استخدام مشاوران در وزارت‌ها بر اساس ضرورت و داخل چوکات شدن بودجه بخش غیراختیاری کمک‌های بین‌المللی یاد کرد و گفت که در این راستا توجه صورت نگرفته است.

آقای حکیمی گفت: "در تعهدات جامعه جهانی پیشرفت هست اما آن طور که باید می‌بوند، نیست. حالا آنها ما را محکم گرفته نمی‌توانند، بلکه ما به آنها می‌گوییم که این‌ موارد را تعهد کردید و از عملی‌کردن آن پسمان/عقب هستید."

حق نشر عکس Eklil hakimi/facebook
Image caption در نشست مقام‌های ارشد، نمایندگان پنجاه کشور و سازمان بین‌المللی اشتراک داشتند

به گفته وی، در مقابل تعهدات جامعه جهانی، در حدود ۲۴ بخش حکومت افغانستان نیز به جامعه جهانی تعهد سپرده که از سوی تمام اشتراک کنندگان به گونه دسته جمعی، نتایج آن موفق ارزیابی شد و با توجه به شرایط و مشکلات موجود، از اجراات حکومت استقبال شد.

او از دستاوردهای افغانستان در بخش‌های آمادگی برای انتخابات، ترتیب استراتژی ضد فساد اداری، اصلاحات مالی و اداری، افزایش حضور زنان در ادارات دولتی، دیوان خاص برای مبارزه با خشونت عیه زنان، توانمندسازی اقتصادی زنان، عملی شدن برنامه‌های میثاق شهروندی، ارتقای ظرفیت، اصلاحات اداره عامه و پروژه‌های عام المنفعه به عنوان نمونه نام گرفت.

ترتیب قانون مدیریت اراضی، شفافیت در سکتور معدن، عملی شدن پروژه آسان خدمت، تقویت سکتور خصوصی و افزایش درآمدهای حکومت از صد میلیارد افغانی به ۱۵۳ میلیارد افغانی از دیگر مواردی بود که وزیر مالیه از آنها به عنوان نتایج عملی شدن تعهدات حکومت افغانستان یاد کرد.

تادامیشی یاماموتو نماینده سازمان ملل برای افغانستان نیز در کنفرانس مطبوعاتی امروز، نشست برگزار شده و دستاوردهای حکومت افغانستان را مثبت ارزیابی کرد.

او گفت که در این نشست چالش‌ها به گونه واضح در راستای اصلاحات و انکشاف بیان شد و راه‌حل‌ها نیز مطرح شد.

به گفته وی، ناامنی، مشکلات اقتصادی، فقر گسترده و فساد اداری از جمله این چالش‌هاست.

نماینده سازمان ملل متحد از حضور نمایندگان بخش‌های مختلف در این نشست تقدیر کرد و افزود که این حضور فرصتی برای بحث روی مسایل کلیدی به وجود آورده بود.

وی برگزاری این نشست را نه تنها برای گزارش دهی به نمایندگان جامعه جهانی و تازه شدن تعهدات آنها خواند بلکه زمینه‌ای برای آگاه شدن مردم از کارکردهای حکومت خواند.

"نشست مقام‌های ارشد" از سه سال پیش هر ساله با حضور مقام‌های دولت افغانستان و نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای بررسی پیامدهای کمک‌های بین‌المللی و هماهنگی بین دو طرف برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط