پاکستان: تماس با گروه‌های تروریستی با حمایت از آنها تفاوت دارد

ژنرال آصف غغور، رئیس دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان حق نشر عکس PA/fb
Image caption ژنرال آصف غفور، رئیس دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان

در پی اظهارات رئیس ستاد مشترک آمریکا که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) را به ارتباط با "گروه‌های تروریستی" متهم کرده بود، ارتش پاکستان تایید کرده که تماس‌هایی با گروه‌هایی "تروریستی" دارد، اما از آنها حمایت نمی‌کند.

ژنرال آصف غفور، رئیس دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان، در یک نشست خبری در شهر راولپندی گفته است: "لطفا فرق میان تماس و حمایت را بدانید. از کشوری نام ببرید که هیچی تماسی با گروه‌های تروریستی نداشته باشد. این کار را هر کسی می‌کند. اگر هدف تماس از بین بردن تهدید باشد، یک کار مثبت است."

او بدون اینکه از گروه طالبان و شبکه حقانی نام ببرد، تصریح کرد: "برایم روشن است که آی‌اس‌آی با گروه‌های ترویستی تماس دارد."

پیش از این ژنرال جوزف دانفورد در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت: "برای من واضح است که آی‌اس‌آی با گروه‌های تروریستی رابطه دارد. در چند سال گذشته ما دیدگاهی دووجهی نسبت به پاکستان داشتیم تا رفتار این کشور تغییر کند."

جیمز ماتیس، وزیر دفاع هم به سنا گفت اگرچه دولت پاکستان برضد تروریست‌ها عملیاتی می‌کند، اما ظاهرا آی‌اس‌آی سیاست خارجی خودش را دنبال می‌کند. او افزود که پیش از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تصمیمش را در مورد اسلام‌آباد اعلام کند، "یک فرصت دیگر" به پاکستان داده می‌شود تا بتوان با این کشور در مورد افغانستان کار کرد.

آقای ترامپ در زمان اعلام استراتژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان و آسیای جنوبی، با اظهار نگرانی درباره در باره پناهگاه‌های امن گروه‌های شورشی در خاک پاکستان هشدار داد که باید سیاست پاکستان در این مورد تغییر کند. و کابل هم می‌گوید که نهادهای نظامی پاکستان حامی شورشیان در افغانستان هستند.

پاکستان وجود پناهگاه‌های امن "تروریست‌ها" در خاکش را رد می‌کند.