حقوق بشرافغانستان: سربازگیری شورشیان ازکودکان در افغانستان افزایش یافته است

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته که تلفات کودکان نسبت به سال گذشته دوبرابر شده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش سرباز گیری نیروهای شورشی از میان کودکان افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است تلفات کودکان نسبت به سالهای گذشته دوبرابر شده است.

عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر کابل این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت تعداد کودکانی که در جبهه‌های جنگ در افغانستان کشته می‌شوند، دو برابر شده ولی از ذکر آمار دقیق خودداری کرد.

به گفته او شورشیان مخالف دولت به طور گسترده از کودکان سربازگیری و به عنوان نیروی جنگی استفاده می‌کنند.

آقای فرزام افزود سربازگیری کودکان و استفاده از آنان در درگیری‌ها براساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر دوستانه ممنوع و جنایت جنگی تلقی می‌شود.

به گفته او بیشتر از ۷۰ درصد تلفات این کودکان متوجه نیروهای شورشی است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'سپاه پاسداران کودکان افغان را به جنگ سوریه می‌فرستد'

این عضو کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت که کودکان در مناطق جنگی در معرض آسیب‌های گوناگونی قرار دارند از جمله تجاوز جنسی به آنان، استفاده در قاچاق و به کارگیری آنان در حملات انتحاری.

سازمان ملل نیز در آخرین گزارش خود از وضعیت کودکان افغان ابراز نگرانی کرده و گفته که کودکان افغان با خطرناک‌ترین وضعیت روبرو هستند.

براساس گزارش سازمال ملل در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود هشت هزار کودک در کشورهای در حال جنگ کشته شده‌اند که ۴۰ درصد آنان کودکان افغان بودند.

در این گزارش آمده که شمار تلفات کودکان افغان به حدود ۱۳۴۰ رسیده که باعث نگرانی است.

این نهاد افزوده که علاوه بر این تلفات، صدها کودک به اجبار به سربازی گرفته شده و یا هم مورد خشونت‌های جنسی قرار گرفته‌اند.