معلمان افغانستان باید به طالبان مالیات بپردازند؟

معلمان
Image caption معلمان در غزنی می‌گویند از سه ماه به این سو حقوق نگرفتند

گروه طالبان در شماری از ولایات افغانستان، به مدیران مکاتب/مدرسه‌ها هشدار داده‌اند که حقوق معلمان را به جای بانک توسط معتمد توزیع کنند و از حقوق معلمان به آنها مالیات بپردازند.

هرچند جمع آوری مالیات توسط طالبان از معلمان دو سال پیش در ولایات تخار و بدخشان نیز هم گزارش شده بود، اما به نظر می‌رسد که این گروه در چند ماه اخیر تصمیم گرفته که در ولایت دیگر تحت نفوذش از این طریق بخشی از مخارج خود را تأمین کند.

عادله یکی از معلمان ولایت غزنی است. او می‌گوید گروه طالبان از مدیران مکاتب خواسته که از حقوق معلمان به آنها مالیات بدهد.

وی گفت: "سه ماه شده که معاش دریافت نکردم... از یک طرف دولت مالیات می‌گیرد و از طرف دیگر، اگر طالبان هم بگیرد از حقوق معلمان چیزی نمی‌ماند."

عدم اجرای حقوق معلمان در شماری از ولایاتی چون غزنی و میدان وردک، مناطقی که طالبان در برخی از ولسوالی‌های آن حضور دارند، سبب مختل شدن روند تدریس در مکاتب شده است.

معلمان می‌گویند آسیب این وضعیت بیشتر متوجه شاگردان دختر شده، زیرا برخی خانواده‌ها به دلیل نگرانی و ترسی که برایشان پیدا شده، دختران‌شان را کمتر به مدرسه می‌فرستند.

سری به مکاتب در غزنی زدم و معلمان و شاگردان این موضوع را تایید کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبان خواهان مالیات از حقوق استادان شدند

یک شاگرد در یکی از این مکاتب می‌گوید به دلیل نگرانی از تهدید طالبان، شمار هم‌قطارانش در کلاس هر روز کمتر می‌شود.

او به بی‌بی‌سی گفت: "چند روز می‌شد که خودم هم مکتب نمی آمدم. خانواده‌ام به خاطر تهدید طالبان اجازه نمی‌دادند مکتب بیایم. حالا هم از ۵۳ نفر پانزده تا بیست نفر آمدند."

وضعیت مکاتب در ولسوالی‌هایی که طالبان در آنجا کنترل و نظارت دارند، بدتر از وضعیت در مرکز غزنی گزارش شده است.

محمد عابد عابد، رئیس معارف/آموزش و پرورش غزنی مشکلات در این ولایت را می‌پذیرد اما از درخواست طالبان مبنی بر پرداخت مالیات از حقوق معلمان ابراز بی‌خبری می‌کند.

او می‌گوید: "به ارتباط مالیات هیچ معلوماتی ندارم اما تهدید کردند که معاشات (حقوق) را از کابل بانک نگیرید، نمی‌دانم مشکل با معارف دارند یا کابل بانک... هدف شان مختل ساختن نظام معارف است. شاید دست‌های مخفی دیگر به جز مخالفان مسلح باشد که نمی‌خواهند معارف غزنی یا افغانستان رشد کند."

Image caption معلمان می‌گویند تهدید طالبان سبب کاهش شمار دانش آموزان به خصوص دختران شده است

اگرچه رئیس معارف می‌گوید حقوق معلمان را حواله کردند اما معلمان این ادعا را رد می‌کنند.

یکی از معلمان در مرکز ولایت غزنی که نخواست نامش در گزارش درج شود، به بی‌بی‌سی گفت سه ماه می‌شود که برای دریافت حقوقش بین مکتب و بانک سرگردان است.

او گفت: "به مدیر مکتب ما گفتند باید معاشات مثل سابق از طریق معتمد و در حضورداشت نماینده طالبان داده شود. به ریاست معارف می‌رویم، می‌گویند معاش حواله شده و بانک می‌گوید معاش‌تان برای مدتی معطل است."

مشکلات عدم پرداخت حقوق معلمان در مکاتب ولایت میدان وردک نیز همین‌گونه گزارش شده است. مسئولان معارف این ولایت هرچند از ارایه معلومات بیشتر خودداری می‌کنند، اما می‌پذیرند که مدیران مکاتب از طریق تلفن و ارسال مکتوب "تهدید شده‌اند" که حقوق معلمان را از طریق بانک اجرا نکنند.

فضل الرحمن طارق، رئیس معارف این ولایت تایید می‌کند که روند تدریس در مکاتب ولسوالی‌های سید آباد و نرخ مختل شده است.

گزارش‌هایی از همین مشکل در ولایت ننگرهار نیز منتشر شده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز تایید می‌کند که در غزنی، وردک و برخی ولایات دیگر طالبان محلی این موضوع را به مدیران مکتب گفته‌اند، اما به گفته او این تصمیم برای ایجاد مشکلات در برابر معارف نه بلکه برای جلوگیری از فساد مالی و اداری در مکاتب اتخاذ شده است.