ششمین نشست گفت‌وگوهای امنیتی در هرات برگزار شد

هرات
Image caption ششمین نشست گفت‌وگوهای امنیتی در شهر هرات در غرب افغانستان برگزار شد

ششمین نشست بین‌المللی گفت‌وگوهای امنیتی هرات امروز، جمعه ۲۱ میزان/مهر، با شرکت نمایندگان ۱۷ کشور و دو سازمان بین‌المللی در این شهر برگزار شد.

ایجاد تفاهم و تداوم گفت‌وگو بین کشورهای منطقه و جهان هدف اصلی این کنفرانس است.

این نشست با الهام از گفت‌وگوهای امنیتی مونیخ همه ساله در قلعه اختیارالدین که قرن‌ها سنگری برای جنگ بود، برگزار می‌شود.

این بار، آینده دولت‌های ملی، موضوع اصلی کنفرانس شده است. اشتراک کنندگان این نشست هرچند اذعان دارند که آینده روشن نیست اما نسبت به تغییر اوضاع "خوشبین" به نظر می‌رسند.

علاوه بر نمایندگان سازمان‌های ملل متحد و ناتو، کارشناسان و مسئولان سفارتخانه‌های هفده کشور به شمول ایران، آمریکا، هند، فرانسه و بریتانیا برای اشتراک در این نشست به هرات آمده‌اند.

داود مرادیان، میزبان کنفرانس و رئیس انستیوی مطالعات استراتژیک افغانستان می‌گوید با برگزاری چنین نشستی گام نخست برای ایجاد تفاهم بین کشورهای منطقه برداشته می‌شود.

Image caption در نشست امروز در هرات نمایندگانی از هفده کشور و دو سازمان بین‌المللی اشتراک داشتند

آقای مرادیان با اشاره با اینکه گویا صد سال است کشورهای منطقه با هم گفت‌وگوی جدی نداشته‌اند، گفت: "ما با دوستان ایرانی ما که همسایه ما هستند در دو دنیای مختلف زندگی می‌کنیم. با ترکمنستان که همسایه ماست در دو دنیای مختلف زندگی می‌کنیم. پس هنوز ما گفت‌وگوی جدی را شروع نکرده‌ایم چه برسد به اینکه تفاهم ایجاد کنیم."

ویس برمک، سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان، ایجاد یک اجماع بین‌المللی در باره افغانستان را امیدوارکننده خوانده و گفته است که جامعه بین‌اللملی دیگر این کشور را از "دید بی‌ثباتی" نخواهد دید.

آقای برمک تأکید کرد که افغانستان باید به عنوان یک کشور باثبات در منطقه ظهور کند و کشورهایی که در همسایگی و در ماورای همسایگی هستند، همه به یک باور برسند که یک افغانستان با ثبات هم به نفع منطقه است و هم به نفع کشورهای ماورای منطقه و بالاخره هم به نفع سیاست‌های جهانی.

کنفرانس گفت‌وگوهای امنیتی هرات همه ساله با این نظر برگزار می‌شود که زمینه‌سازی برای صلح تنها کار دولت‌ها نیست، بلکه نهادهای اکادمیک هم می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند.

مطالب مرتبط