بیماری قلبی در افغانستان؛ امکانات کم، مرگ و میر بسیار

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
افغان ها سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار برای درمان در خارج هزینه می‌کنند

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که سالانه ۱۰۰ هزار نفر به دلیل ابتلا به بیماری‌های قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

آلودگی هوا و خوردن غذای چرب از عوامل مهم بیماری‌های قلبی در افغانستان عنوان شده است. هر چند ورزش برای همه بیماران قلبی توصیه می‌شود، اما کمتر کسی به آن توجه می‌کند.

کمتر مراکزی برای درمان بیماران قلبی در افغانستان وجود دارد.

تشخیص بیماری قلبی

مصطفی خیبر هفت سال است از بیماری "بندش دیوار قلب" رنج می‌برد.

به بیمارستان‌های داخلی و خارجی رفته بود، اما ناامیدتر از گذشته بر گشته. تا بالاخره دلیل این درد مهلک برایش مشخص شد.

سی‌گار کشیدن زیاد و مصرف غذای چرب. مصطفی می‌گوید: "به دلیل فشار کار فکری، روزانه ۲ الی ۲ونیم قوطی سگرت (سیگار) مصرف می‌کردم، تا اینکه به این مرض دچار شدم."

Image caption خیبر: مصرف زیاد سیگار باعث بندش دیوار قلبم شد

او برای معاینات خود سالانه چندین بار بیرون از افغانستان می‌رود. اما از اینکه هر بار هزینه هنگفت را متحمل می‌شود، نگران است.

مصطفی می‌گوید: "اگر داکتران کشورم درد مرا تشخیص می‌دادند و توان درمانم را داشتند، من مجبور نمیشدم به هند و ترکیه سفر کنم."

عبدالواحد صدیقی، دکتر بیماری‌های قلبی در کابل روزانه نزدیک به ۵۰ بیمار دارد، که هر کدام به امراض گوناگون قلبی دچار هستند.

مشکلات ایسکمی قلبی (بندش رگ‌های قلب)، سکته‌های قلبی، سوراخ قلب و رماتیسم قلبی از جمله شایعترین بیماری‌های قلبی محسوب می‌شوند.

دکتر صدیقی می‌گوید رماتیسم قلبی بیشتر بین زن‌ها رایج است. از هر ۱۰ زن مراجعه کننده، ۳ نفر آن‌ها به این بیماری دچار هستند.

بیشتر این بیماران به دلیل فقر، استفاده از دارو در هنگام بارداری و ولادت‌های پی‌هم به وجود می‌آید.

Image caption داکتر صدیقی: ساده‌ترین راهی که میتوان از این بیماری پیشگیری کرد، مسواک زدن است

مسواک زدن

پزشکان، مصرف غذاهای آماده و چرب، افزایش مصرف قند، نمک، آلودگی محیطی و همچنین کم تحرکی را از عوامل افزایش بیماری قلبی می‌دانند.

علاوه بر آن، پزشکان می‌گویند مسواک زدن ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش ‌دهد.

دکتر صدیقی می‌گوید ساده‌ترین راهی که میتوان از این بیماری پیشگیری کرد، مسواک زدن است.

اما به دلیل نبود داروهای با کیفیت و اعتماد به دکتران، و مراکز درمانی، بیماران مجبور می‌شوند برای درمان با هزینه هنگفت به خارج از افغانستان سفر کنند.

Image caption بیماری‌ که با وسایل مدرن پزشکی در کابل معاینه می‌شود

به گفته وزارت بهداشت، افغان‌ها سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار برای درمان در خارج افغانستان مصرف می‌کنند که ۹۰ درصد آنان، بیماران قلبی هستند.

مقامات وزارت بهداشت کشور می‌گویند که کنترل فشار خون می‌تواند باعث کاهش این بیماری درافغانستان شود. و اکنون این وزارت تلاش دارد تا مردم را از مشکلاتی که فشار خون برای آنان ایجاد می‌کند، آگاه سازد.

براساس گزارش‌ها، سالانه بیش از ۱۷ میلیون نفر درجهان به دلیل بیماری قلبی جان خود را از دست می‌دهند که ۷۵ درصد این افراد در کشورهای فقیر و در حال توسعه زندگی می‌کنند.