تنش در فوتبال، هیات فیفا را به افغانستان کشاند

افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس اجرایی دولت افغانستان وعده داده که جلو مداخله سياسى در نهادهاى ورزشى را خواهد گرفت

فدراسیون فوتبال افغانستان اعلام کرده که برای رفع تنش و بررسی مداخلات اشخاص و افراد در فوتبال این کشور، هیاتی از فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) وارد افغانستان شده است.

یوسف کارگر، سر مربی پیشین تیم ملی فوتبال افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هدف از سفر این هیات بررسی وضعیت فوتبال افغانستان و تعیین تاریخ برگزاری انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان است.

قرار بود که انتخابات فدراسیون فوتبال افغانستان برای انتخاب رئیس آن، روز ۱۶ حمل/ فروردین امسال برگزار شود اما به دلیل مداخله مقام‌های دولتی افغانستان در این روند فیفا آنرا به تعویق انداخت.

آقای کارگر گفت که تصمیم این هیات درباره فدراسیون فوتبال افغانستان می‌تواند بر رشد فوتبال افغانستان تاثیرگذار باشد.

ریاست این هیات را علی کفاشیان، معاون فدارسیون فوتبال آسیا (AFC) به عهده دارد.

آقای کفاشیان امروز (شنبه ۲۲ میزان/مهر) در دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان بر قطع مداخلات سیاسی بر فوتبال افغانستان پافشاری کرده و گفته است که فوتبال نباید سیاسی شود.

آقای عبدالله در این دیدار وعده داده که نهادهای ورزشی بویژه فوتبال در این کشور غیر سیاسی خواهد شد و اطمینان داده است که پس از جلو مداخله سیاسی در کار نهادهای ورزشی از جمله فدراسیون فوتبال افغانستان خواهد گرفت.

قرار است که این هیات پس از ختم بررسی‌هایش درباره فوتبال افغانستان به فدراسیون فوتبال آسیا گزارش دهد.

فوتبال افغانستان در رده بندی فیفا در جایگاه ۱۵۸ قرار دارد. قبل از این تنش‌ها، فوتبال افغانستان توانسته بود، رتبه ۱۲۹ را در رده بندی جهانی فیفا به دست آورد.

حق نشر عکس خیبر نظیمی
Image caption فدراسیون فوتبال افغانستان بعد از ۵ دهه با نصب این نور افگنها موفق شد که مسابقات را در شب برگزار کند