می‌ترسم ازدواج مانع فعالیت سیاسی و اجتماعی‌ام شود

افغانستان
Image caption خانم نهان هنوز ازدواج نکرده و با خانواده‌اش در کابل زندگی می‌کند

نرگس نهان از جمله مدیران ارشد حکومت وحدت ملی افغانستان است. او که اکنون سرپرست وزارت معدن افغانستان است، می‌گوید در صورتی‌که از مجلس نمایندگان رای اعتماد بگیرد "مدیریت جدی و همه جانبه‌ای" را در وزارت معدن به وجود خواهد آورد.

خانم نهان می‌گوید زنان در جامعه افغانستان با چالش‌های زیادی روبرو هستند و بر توانایی‌های زنانی که در پست‌های بزرگ هستند، چندان باوری وجود ندارد.

حکومت افغانستان اعلام کرده که دادن نقش‌های بیشتر به زنان افغان از اولویت‌هایش است، اما زنان افغان می‌گویند که میزان مشارکت زنان در حکومت رضایت‌بخش نیست.

حکومت وحدت ملی افغانستان تاکنون سه وزیر، شش سفیر، ۹ معاون وزیر، یک ولسوال زن و دو والی زن برای ولایت غور و دایکندی معرفی کرده، که هردو والی زن اکنون برکنار شده‌اند.

علاوه بر خانم نهان، دلبر نظری، وزیر امور زنان و سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر است.

حدود ۵ ماه قبل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، خانم نهان را که ۳۸ سال دارد به عنوان سرپرست وزارت معدن گماشت.

خانم نهان قرار است که به مجلس نمایندگان برای گرفتن رای اعتماد معرفی شود و او بخشی از وقتش را به صحبت و گفتگو با اعضای مجلس نمایندگان اختصاص داده ‌است.

Image caption حدود ۵ ماه قبل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خانم نهان را که ۳۸ سال دارد به عنوان سرپرست وزارت معدن گماشت.

اکنون حدود ۱۰ وزارت توسط وزیران سرپرست اداره می‌شود، حکومت وحدت ملی تصمیم گرفته که این نامزد وزیران را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی کند. خانم نهان می‌گوید امیدوار است که بتواند از مجلس رای اعتماد بگیرد.

به گفته خانم نهان: "قبلا مسولیت‌های من قسمی (به نوعی) بود که با وکلای پارلمان/نمایندگان مجلس سر و کار نداشتم، حالا که باید از پارلمان رای اعتماد بگیرم، خانه هر وکیل پارلمان جدا جدا می‌روم تا در مورد خود برای‌شان معلومات دهم، امیدوارم که رای بگیرم."

خانم نهان در کابل به دنیا آمده، مهاجرت خانوادگی به پاکستان داشته و در آن کشور آموزش عالی خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته امور اداری ادامه داده است.


صد زن

فصل صد زن ۲۰۱۷ بی‌بی‌سی فارسی در مورد زنان، شخصیت‌های تاثیر‌گذار و دغدغه‌های آنها است. این مجموعه شامل مطالب متنوعی از جمله گفت‌‌وگو‌، گزارش و یادداشت از زنان در نقاط مختلف جهان است. عبور از سقف شیشه‎ای، امنیت زنان هنگام استفاده از وسائل نقلیه، تبعیض در ورزش و علت بی‌سوادی زنان و راه حل‌های برای مقابله با آن تنها بخشی از موضوعاتی هستند که در این فصل از ویژه برنامه‌های صد زن به آن می‌پردازیم.

با ما همراه شوید، در تلویزیون، وب‌سایت و رادیو. همچنین ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید، فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و یوتیوب.

با هشتگ #صدزن در بحث‌های ما شرکت کنید.


او حدود ۱۵ سال در نهادها و اداره‌های مختلف افغانستان از جمله وزارت دارایی/ مالیه و دانشگاه کابل کار کرده است. یک سال نیز مشاور رئیس جمهور غنی بوده است.

خانم نهان درباره روابطش با آقای غنی می‌گوید: "رابطه من و آقای غنی جدا از محیط کار رابطه دختر و پدر است، روزهایی شده که از هم دیگر قهر شدیم (با یکدیگر اختالاف داشته‌ایم)، به یکدیگر شکایت می‌کنیم چون همیشه یکجا کار کردیم برای هم مشوره می‌دهیم. حالا که آقای غنی خیلی مصروف است، بیشتر نمی‌بینیم."

حق نشر عکس mom
Image caption خانم نهان می‌گوید زنان افغان برای اینکه بتوانند به مقام‌های بلند مدیریتی برسند باید راهی دراز طی کنند و به مبارزه خود ادامه دهند.

نرگس نهان با خانواده‌اش اکنون در کابل زندگی می‌کند. او هنوز ازدواج نکرده و می‌گوید بیم دارد که ازدواج مانع فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی‌اش شود.

خانم نهان چندی پیش به سرطان پستان مبتلا شده بود. می‌گوید که اکنون وضعیت‌اش رضایت‌بخش است.

او می‌گوید زنان افغان برای اینکه بتوانند به مقام‌های بلند مدیریتی برسند باید راهی دراز طی کنند و به مبارزه خود ادامه دهند.

به گفته خانم نهان برای رسیدن به موفقیت‌ها "در جامعه افغانستان اگر زنی می‌خواهد به کرسی (مقام) بلند برسد، باید به خود باور داشته باشد. راهی را که انتخاب و دنبال می‌کند باید هدف داشته باشد. در ضمن حمایت خانواده از اولویت‌هاست که باید به دست آورد."

سرپرست وزارت معدن افغانستان می‌گوید که افغانستان تنها ثروتی که دارد، معادن آن است و او قصد دارد به صورت جدی آنرا مدیریت کند.

او گفت: "وزارت پر از مشکلاتی را باید پیش ببرم، اگر رای [ اعتماد] گرفتم اصلاحات جدی نیاز است که در این وزارت باید آورده شود."