گروه طالبان ادعاهای گروگان پیشین کانادایی را تکذیب کرد

بویل و کلمن حق نشر عکس Reuters
Image caption جوشوا بویل و همسرش، کایتلن کلمن پنج سال اسیر گروه طالبان بودند. آنها در این مدت چهار کودک به دنیال آوردند و هفته گذشته با سه فرزند خود به کانادا بازگشتند

گروه طالبان ادعای گروگان پیشین کانادایی خود مبنی بر قتل یک فرزند و تجاوز به همسرش در هنگام اسارت را رد کرده است.

جوشوا بویل اهل کانادا با همسر آمریکایی‌اش کایتلن کلمن و سه کودک آنها آخر هفته گذشته به کانادا رسیدند. آقای بویل به خبرنگاران گفت که در جریان پنج سالی که او گروگان طالبان بودند، نفرات این گروه یک دخترش را کشتند و به همسرش تجاوز جنسی کردند.

اما گروه طالبان روز یکشنبه، ۲۳ میزان/مهر با انتشار اعلامیه‌ای به خبرنگاران، ادعای او را تکذیب کرده و نوشته که دختر آقای بویل در اثر بیماری و عدم دسترسی به خدمات درمانی سقط شده و درگذشته و همسرش حتی برای چند دقیقه هم از او جدا نبوده است.

اعلامیه گروه طالبان که با امضای ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه منتشر شده، افزوده که "دشمن" به منظور "بدنام" کردن این گروه خبر تجاوز جنسی به همسر بویل را پخش می‌کنند.

سخنگوی گروه طالبان در مقابل، آمریکا را به بدرفتاری با زندانیان در بازداشتگاه‌های بگرام در شمال کابل و گوانتانامو در خلیج گوانتانامو متهم کرده است.

جوشوا بویل و همسر باردارش در سال ۲۰۱۲ هنگام گردش در ولایت میدان وردک در غرب کابل به دست اعضای گروه طالبان افتادند و بعد به پاکستان منتقل شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای بویل در بیانیه‌ای گفت که "حماقت و شرارت" شبکه حقانی به ربودن یک زائر... زمانی آشکار شد که قتل دختر نوزادش را صادر کرد

در جریان پنج سالی که آنها گروگان اعضای شبکه حقانی بودند، چهار فرزند به دنیا آوردند. سه فرزند آنها پنجشنبه،۲۰ میزان/مهر با والدین خود به تورونتوی کانادا رسیدند، ولی فرزند چهارمی آنها، که یک دختر بود به گفته آقای بویل، به دست گروگان‌گیران کشته شد.

آقای بویل در بیانیه‌ای گفت که "حماقت و شرارت" شبکه حقانی به ربودن یک زائر... زمانی آشکار شد که قتل دختر نوزادش را صادر کرد.

به گفته این گروگان کانادایی، تجاوز به همسرش به خاطر تلافی در برابر رد پیشنهادهای مکرر شبکه حقانی بود. او درباره اینکه گروه طالبان از او چه می‌خواست جزئیاتی ارایه نکرد.

او گفت که تجاوز بر همسرش کار فردی نبوده بلکه یک محافظ با کمک کاپیتانش و زیر نظارت فرمانده خود آن را انجام داد.

ارتش پاکستان روز پنجشنبه بدون نام بردن از خانواده اعلام کرده بود که این ارتش "پنج گروگان غربی از جمله یک کانادایی، همسر آمریکایی و سه کودک آنها را از زندان تروریست‌ها آزاد کرد".

ارتش پاکستان می‌گوید سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا که این خانواده را در افغانستان ردیابی می‌کردند، به آنها گزارش دادند که به تاریخ یازدهم اکتبر آنها از مرز افغانستان به منطقه "کرم" پاکستان منتقل شدند.

موضوعات مرتبط