اجلاس چهارجانبه مسقط برای تامین صلح در افغانستان برگزار می‌شود

اجلاس چهارجانبه حق نشر عکس AFP
Image caption اجلاس چهارجانبه گروه هماهنگی پیش از این پنج بار در کابل و اسلام آباد برگزار شده، ولی عملاً نتیجه ملموسی نداشته است (عکس از بایگانی)

کنفرانس "گروه هماهنگی چهارجانبه" با شرکت کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا به منظور زمینه‌سازی برای برقراری صلح در افغانستان در مسقط، پایتخت عمان، برگزار می‌شود.

این ششمین اجلاس این گروه است که به دعوت کشور پاکستان برگزار می‌شود. پنجمین اجلاس این گروه در ۲۹ ثور/اردیبهشت ۱۳۹۵ در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، برگزار شد، و ادامه این گفت‌وگوها به دلیل تنش در روابط کابل و اسلام‌آباد لغو شد.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که اجلاس روز دوشنبه (۲۴ میزان/مهر) گروه هماهنگی چهارجانبه در مسقط با "تعهدات جدیدی" برگزار می‌شود.

آقای مستغنی توضیح داد که پاکستان در راستای آغاز مذاکرات صلح "به رهبری و مالکیت افغانستان" و همچنین مبارزه "جدی و صادقانه" با تروریسم "تعهدات تازه‌ای" دارد.

او افزود که این اجلاس در حالی برگزار می‌شود که نه تنها افغانستان، بلکه بسیاری از کشورها و از جمله آمریکا بر مبارزه جدی و صادقانه پاکستان و نابودی پناه‌گاه‌های امن "تروریست‌ها" در آن کشور تاکید دارند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که کشورش حالا بیش از هر زمان دیگر باور دارد که زمان آن فرار رسیده که اقدامات پاکستان در این زمینه "جدی و صادقانه" باشد. به گفته او، گفت‌وگوهای چهارجانبه هم به همین دلیل از سر گرفته می‌شود.

آقای مستغنی افزود که با توجه به استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، شرکت‌کنندگان این نشست دورنمای تازه‌ای برای صلح در منطقه را تعریف خواهند کرد.

در استراتژی جدید آمریکا، پاکستان به پناه دادن به گروه‌های شورشی در خاکش متهم شده است، اما کشور پاکستان این اتهام را همواره رد کرده است.

در سومین اجلاس گروه هماهنگی چهارجانبه در اسلام‌آباد که در ۱۷ دلو/بهمن ۱۳۹۴ در اسلام‌آباد برگزار شد، "نقشه راهی" برای آغاز گفت‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و گروه‌های شورشی به تصویب رسید.

اما در جلاس چهارم و پنجم این گفت‌وگوها این نقشه تحقق نیافت و سرانجام، روابط کابل و اسلام‌آباد به تیرگی گرایید و برگزاری ششمین اجلاس این گروه حدود ۱۸ ماه به تاخیر افتاد.

گفته شده که تصمیم برگزاری اجلاس مسقط در جریان سفر اخیر ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد ارتش پاکستان به کابل اتخاذ شده است.